SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

DRITA KËRLESHI: I DASHUR VËLLA, FATMIR - EDHE PAS 26 VITESH TË RËNIES SUAJ HEROIKE, FAMILJA JOTE JETON PA PËRKUJDESJE SHTETËRORE!

Gjakovë, 30. 01. 2016: (Në 26 vjetorin e rënies së Fatmir Kërleshit dhe Xhevat Hoxhës) - 31 Janari 1990 ishte dita kur ti, vёlla, Fatmir, na le lamtumirёn e fundit dhe u nise drejt vdekjes heroike nё pёrleshje me bandat e okupatorit serb. Atё ditё, ti, sё bashku me shokun tёnd tё idealeve, Xhevat Hoxhёn, u pёrshёndetёt me familjet tuaja gjakovare dhe u nisёt rrugёs sё amshimit dhe tё lavdisё sё pёrjetshme. Ju ratё heroikisht pёr Atdhe, pёr çlirimin e Kosovёs. Dhe liria e Kosovёs tё cilёn ju aq shumё e deshёt, njё ditё erdhi. Megjithatё, liria e Kosovёs, o vёlla, erdhi krejtёsisht ndryshe nga ajo liri, pёr tё cilёn ju dhatё jetёn, ngase edhe sot e 26 vjet pas rёnies suaj dhe 17 vjet pas luftёs heroike tё UÇK'sё, vepra dhe sakrifica juaj kanё mbetur nё gjysmёharresё, sepse Qeveria e Kosovёs, o vёlla, Fatmir, as ty e Xhevatit, e bile, as Tahir Mehës, Afrim Zhitisë, As Fahri Fazliut, Jusuf e Bardhosh Gёrvallёs, Kadri Zekёs, as shumё dёshmorёve tё tjerё tё kombit qё u vranё pёr Atdhe, nuk po jua njeh statusin e dёshmorёve!

Qeveria e Kosovёs si dhe Kuvendi i Kosovёs, o vёlla, Fatmir, edhe sot mё 2016, janё mbushur pёrplot me “qeveritarë e kuvendarё” barkmёdhenj, tё cilёt nuk e kanё hallin e dёshmorёve tё kombit, por kanё hallin si t’i mbushin xhepat e vet me buxhetin e Kosovёs dhe si t’i punёsojnё familjarёt e vet!I dashur vёlla, Fatmir!

Edhe pas 26 vitesh tё rёnies suaj heroike, familja jote jeton nё po atё kasolle nё Gjakovё - pa kurrёfarё pёrkujdesjeje shtetёrore. Qeveritarёt tanё, o vёlla, Fatmir, vijnё nёpёr pёrvjetorёt tuaj tё lavdishёm, flasin fjalёt mё tё mira për juve që u flijuat për Atdhe, fotografohen pranë varreve tuaja dhe ikin nga secili takim i mundshёm me neve, familjarёt tuaj, sepse...!!!

I dashuri vёlla, Fatmir!

Na ka marrё malli fort pёr juve. Ky mall po na djeg shumёfish, edhe sot, kur po shohim gjendjen e Atdheut dhe tё shtetit tonё - Kosovёs, pёr tё cilёn ju derdhët gjakun dhe dhatë jetën mu në lulen e rinisë...

Me respekt dhe krenari të përjetshme: Familja Kërleshi


.................................................................


Dokumentari: Xhevat Hoxha dhe Fatmir Kerleshi:


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks