SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

KADRI REXHA: EDMOND HOXHA - PUSHKË LAJMËTARE!

Pashtriku.org, 30. 01. 2016: "Posa të fillojë lufta do të jem në vijën e parë të frontit. Nuk dëshiroj të vdes, se e dua jetën, por për lirinë e Kosovës jam i gatshëm të jap edhe pikën e fundit të gjakut. Lirinë e dua dhe jam më se i sigurtë se atë do ta shijojë, i gjallë o i vdekur qofsha. Bukën e Kosovës sonë e kam ngrënë dhe e kam bërë tërë këtë shtat, ndaj e kam për detyrë dhe për nder t’ia kthej borxhin. Atdheu na ka rritë dhe me plotë të drejtë ai e kërkon ndihmën tonë. Nuk ka vdekje më të bukur se sa të vdesish për Atdhe dhe të mbulohesh me Flamur." - Edmond Hoxha.

***
EDMOND HOXHA (10.10.1975-31.01.1997)


*  *  *

 Në plejadën e ndritur të kolosëve të UÇK-së Edmond Hoxha zë një vend me rëndësi të posaçme. Me tiparet e njerëzve të mëdhenj, i thjeshtë, i heshtur, punëtor, veprimtar i palodhshëm, i dashur me miq, i ashpër me armiq, luftëtarë deri në flijim, sidomos pas rënies heroike Edmond Hoxha hyri në zemrën e rinisë dhe të mbarë kombit. Rënia e tij në luftë me Serbinë, së bashku me Zahir Pajazitin dhe Hakif Zejnullahun, në Kosovë hapi një kapitull të ri të historisë. Lindja e heroizmit të ri dhe dalja në skenë e UÇK-së, më këtë rast, e ndërruan rrugën e historisë së Kosovës dhe të mbarë kombit shqiptar. Prandaj, para historianëve, letrarëve, publicistëve, regjisorëve, gazetarëve, kompozitorëve, rapsodëve, shokëve dhe shoqeve të dëshmorëve, luftëtarëve të gjallë, etj. shtrohet si detyrë e ngutshme ndriçimi i jetës dhe i veprës së secilit dëshmorë të rënë si dhe përjetësimi i tyre në vepra shkencore dhe arti. E vërteta për UÇK-në dhe për bartësit e saj duhet të thuhet dhe të përsëritet. Ata u flijuan për ne të gjallët, ndaj atyre kaq ua kemi borxh. Atdheu dhe populli qëndrojnë mbi supet e gjëra të heronjve. Dëshmorët dhe heronjtë, me shembullin e tyre, duhet të bëhen pronë e gjeneratave të reja, burim force dhe frymëzimi, shembuj të lartë vetëmohimi, gjedhe e formimit dhe e edukimit të brezit të ri. Porosia e madhe e dëshmorëve dhe e gjakut të derdhur me shekuj ende nuk është çuar në vend. Pavarësia dhe bashkimi kombëtar ende janë larg. Prandaj, zëri i dëshmorëve, në rrugën e Atdheut, fton të veprohet si një forcë e bashkuar.

(Pjesë nga parathënia e librit: Kadri Rexha, PUSHKË LAJMËTARE, monografi për Edmond Hoxhën, Epoka e re, Prishtinë, 2002)kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks