SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

VAXHID SEJDIU: KOMANDANT KUSHTRIMIT

Zvicër, 12. 05. 2016: ... vargje që përkujtojnë dëshmorët e kombit: Harun Aliun - Komandant Kushtrimin, Shaban Zenunin, Xhafer Shalën dhe Qemal Fejzullahun...

“Nëno moj, ç'është përpjekur

Gojë-mjalt' e zëmër-hekur,

Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,

Ky Vigan Liberator. “
Noli

***

Kushtrimi i lirisë nuk është akti i fundit

Në krah e mbështetur pushka çlirimtare,

Rrufe e fortë bie në zemër të trungut

Hijet flasin për kohën vrastare.

***

Prita ndali hapin, pushka vrau lirinë

Katër yje kombi që shkruan historinë,

Në natën e zezë, ëndrra seç u tret,

Pabesia e madhe, burra t`kombit vret.

***

Pushkët ndalën orën, fjalët më nuk vlejnë

Katër djem të vrarë, ndërgjegjja s`i brenë.

Nga të katër anët zërat seç dëgjohen,

Një vrasje e madhe ndali, vrau kohën.

***

Dhe nëna shqiptare me shami në kokë

Do të pyes qiellin, tokën edhe malin

Nga dielli i vrarë një zë vjen si plumb

“Nëno-moj - larot t`a përmbysën djalin”.

***

Mbaje veten nënë, në këtë kohë të keqe,

“Që burrat me nam” na janë bërë teneqe

Atë që thonë në mbrëmje e përpinë në mëngjes,

Nëno moj- Shqipëri!

Kushtrimi i lirisë,

Kurrë nuk mund të vdes.

***

Jetën shqiptare që e bënë skëterrë,

Me shumë plagë në trup, dhe në robëri

Vuajtjet, Idealet unë t`i njoh Atdhe,

Dhe zjarrin që digjet për LIRI.

***

Në çarshinë e vjetër të kryeqytetit

Një vend ka mbetur - e madhe zbrazëtirë

Njeriu që qante hallet e atdheut

Që bashkonte zemrat, për qëllim të mirë.

***

Dhe kafja e mëngjesit keq është helmuar

Shokëve që kanë mbetur pa krah, pa zemër,

Kënga e kushtrimit vjen duke jehuar

Dhe vulos në kohë, një ideal, një emër.

***

Dhe ky përvjetor, vjen me re të zeza

Bajraktarët heshtin apo flasin mbrapsht,

Në këtë kohë të pakohë, u njollos dhe Besa

Plagët përthekuan shpirtin, depërtuan n`asht.

***

Mbi trojet shqiptare, ka rënë hije e keqe

Zëri i Kushtrimit ende gjallë jehon,

Fjalët e Shabanit, Qemalit dhe të Xhafer trimit

Nënë-moj, pushka çlirimtare gjithmonë do të rrojë!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks