SHKRIMI
e martë, 18 qershor 2019

BILALL SYLA: AKTIVITETI HUMANITAR I FONDACIONIT

Shtutgart, 8 maj 2017: Përshëndetje të nderuar bashkluftëtarë, me dëshirë që ta riaktualizojmë çështjen e Fondacionit 'Pashtriku' dëshiroj shkurtë t'jua përkujtoj disa nga aktivitetet e këtij fondi!

Që nga themelimi i Këshillit Organizativ të Brigadës 'Feken' në verën e vitit 2013, të mbajtur në shkollën 'Emin Duraku' në Prizren, dhe qysh në takimin e parë të bashkluftëtarve tanë ka pasur disa aksione humanitare!

Janë ndihmue në mënyrë simbolike familjet e dëshmorëve.

Janë ndihmuar bashkluftëtarët tanë, Sali Qazimi Kumanova, Asllan Bahtiri, dhe disa të tjerë me ndihma financiare.

Është ndihmuar bashklutëtari Ramë Ymeri në ndërtimin e shtëpisë së djegur, gjatë luftës. Është ndihmuar bashkluftëtari, Bekim Kabashi në përfundimin e ndërtimit të shtëpisë së tij, ndërsa aktualisht jemi duke e ndihmue edhe bashkluftëtarin, Enver Demhasaj.

Ështe ngritur Lapidari i Dëshmorëve të Kombit në fshatin Kushnin të Hasit, dhe Pllaka përkujtimore në Pashtrik, ku kanë rënë dëshmorët. Kemi bërë organizimin e përvjetorëve të rënies së dëshmorëve…

Pra, rrjedhimisht shihet se ka pas aktivitete humanitare për bashkluftëtarët tanë.

Unë me këtë rast i falënderoj të gjithe kontribuesit dhe posaqërisht kryetarin Selajdin Gashi, i cili ka dhënë dhe po jep maksimumin në udhëheqjen e fondit dhe në realizimin e këtyre aktivitetve me rëndësi jetike!

Në ditët në vijim do t'i prezentojmë ecuritë e punës së këtij fondi, për të ardhmen - në mënyrë që fondi të funksionoj sa më mirë, për t'ju dalë në ndihmë bashkluftëtarëve që kanë nevoj! Shëndet e gëzime, të gjithëve.

- Autori është ish'oficer i UҪK'së. Gjatë stërvitjeve ushtarake ishte komandant i Brigadës "FEKEN", ndërsa në Operacionin 'Shigjeta' në Pashtrik, ishte komandant i DT2/TF1/0.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks