SHKRIMI
e premte, 10 korrik 2020

ELIFE PODVORICA-JASHARI: SADET, LAVDI VËLLAUT AFRIM!

Prishtinë, 2 nëntor 2017:

Sadet!

E di që dita e sotme të fut në vorbullën e kujtimeve për ngjarjet e saj! E di që kjo datë identifikohet me Afrimin dhe gjithçka të tij! Është ditë kur dhimbja e thellë shpirtërore merr përmasat e një krenarie të lartë qiellore, për veprën e tij hyjnore…! Për guximin e tij të paparë! Sidomos kur tash nga kjo persepktivë jetësore analizohen gjërat e asaj kohe, vërtetë të le pa frymë fuqia intelektuale dhe largpamësia e tij për gjërat që do të ndodhin në dekadat në vijim, dhe vizioni i tij aq i kthjellët për rrjedhën e tyre!


Dhe kur bëhen bashkë gjithë ato veprimtari e aktivitete për të cilat u angazhua me gjithë qenien e tij, të bën të mendosh se kishte shumë vjet dhe ishte i rryer me jetën, për kthjelltësinë e tij për çdo gjë që kishte të bënte me statusin e kombit të tij në ato vite! Por kur e mendon (!) ai ishte vetëm një djalosh që mezi kishte mbushur 24 pranvera! Prezenca e tij e shkurtër midis njerëzve të tij - familjarëve, shokëve e miqve të tij, mësuesve dhe të tjerëve në atë kohë, i ngjante një meteori që nuk shuhet kurrë, por që drita e tij shkëlqen herë në njërën hapësirë, herë në hapësirën tjetër të nënqiellit shqiptar!Andaj, uroj që ti dhe Familja juaj në përgjithësi, mësuesit, nxënësit e shkollës që mban emrin e tij, rrugët e qytetit që janë emërtuar me emrin e tij, faqet e historisë sonë kombëtare me emrin e tij, që kanë marrë kthesë në destinacionin e duhur historik, të kujtojnë këtë ditë e këtë datë me shumë krenari.

Buqetat e luleve të freskëta plotë aromë le ta përkujtojnë sot Emrin e tij! Sot është dita që shënon Rilindjen e tij të përjetshme në gjithë hapësirat ku gjurmët shqiptare nuk u zhdukën kurrë (!) fal Afrimit me shokë! Dhe fal gjyshërve dhe stërgjyshërve të Afrimit!

Andaj, Dita e sotme, le të jetë e bekuar përjetësisht!

Lavdi Vëllaut Afrim!

Lavdi gjithë bashkëluftëtarëve të Idealit të tij!

Lavdi!


 Prishtinë, 2 nëntor 2017


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks