SHKRIMI
e mërkurë, 20 nëntor 2019

FATMIR BRAJSHORI: AFRIM ZHITIA, HEROI I LINDUR HERO!

Pashtriku.org, 2 nëntor 2017: (Fragment nga poema me të njëjtin titull, kushtuar militantit të radhëve të organizuara të LPRK-ës (LPK-ës) Afrim Zhitisë)


 


 


 


I

Me botën përpara linde,

u nise rrugës së madhe, pa kthim.

Që nga vaji i parë, pas lindjes u betove:"Unë nuk do t'i nënshtrohem fatit

vetë do t'jem fati i jetës sime!"" Moj jetë, ëndërr pashë që luan linda!"

kështu u thoshte të gjithëve nënë Qamilja.

Që prej kësaj ore,

bacë Osmani shkrepi maliherin,

e jehoi zëri tij kryengritës:

« le t'jetë i lirë ky bir nga prangat e robëris»!

Nisu bir!

Udhës së madhe, që në afrim,

në tokën e gjyshit Sylë,

ku çdo gjë është e bukur.Zbrazja e shpirtit së nënëlokës,

për një kujtim kohësh,

në pikë të ditës së diellit ndezë gjakun,

buzë hijeve të lisave e gjetheve të Llugave

ku ty Afrimi i vogël,

në fëmijëri tek përshkoje rrugët e fshatit

dheu të dukej i ashpër,

i pakuptuar në fillim për moshën që kishe

edhe pse që atëherë, kuptove dogmat dhe dogmatet,

që me doktrinat e tyre të belbëzuara

shënderroheshin në lakuriq të natës

së cilës edhe pse e zezë ishte, errësirë futë

kurrë s'ia pate frikën.II

Afrim!

Nuk e dinim që udha e jonë e panjohur

përpara shtrihej me plot xhemba e ferra,

që zemërzinjtë i vunë për t'namë emrin tonë,

" Mos u zmbrapsni!" - na folën shekujt.

« Ne po ju ushqejmë me kryengritje t'përditshme,

ani pse shpesh, s'do keni bukë e krip e ujë»

Po, ç'na duheshin këto ç'na duheshin?

E pse na duheshin?

...Kur librin të hapur për lexim në shtëpi,

për Naimin, Migjenin,Fishtën e Demaçin

e lexonim fshehtas,

nga sytë vrastar

të bishave të natës

dhe tërë akuzat pastaj,

ia veshnin mësuesit.E ky me brengën e shekujve mbi supe

duke lënë në zemrat tona,

alfabetin e Manastirit,

me pranga në duar duke ikur,

me një të mbylluri të syrit na thoshte:" Vazhdoni! Mos u dorëzoni!"Së bashku me shpirtin tonë

dëgjuam këngën e zogut,

si në ëndërren tonë, me flamuj lufte,

dhe ne, me shokët idealist,

e mbushnim natën me afishe vendimtare,

si për natën e vitit të ri,

me letra urimi për liri,,,

Për një fije shprese për qytetarin si n'vegim,

kur lëshonim grushtet së mbajturi lart

pastaj befas shpërthenim në gaz e brohori:

" s'do të ketë më brohori, kur t'bëhemi Shqipëri!"«Paska akoma një fije shprese për ne»i fliste fqinji- fqinjit me rrezet e para të mëngjezit.

" E morët edhe ju letër bardhën me kushtrim lirie?"

E pyesnin njëri tjetrin pa zë,

vetëm me shkëlqimin e syve.IIIAfrim!

Jeta jote nuk ishte thjeshtë vetëm një libër,

Se ti veprove si të ishe një akademi.

Edhe në vargje poetit i lejohet një diskrecion:" sot kur kaloj rrugicave të qytetit tonë

fryma jote më përcjell,

rreth e rrotull si aureol!"E dëgjoj, se janë ankuar, kundër nesh,

sot,

ata që dje ruanin Institucionet e armikut,

se gjoja ne po duam të prishim godina qeverie,,,

Akuzat vijnë nga tabori i njejtë i '81es,

që na ndanin në dysh,

si dje sot e kush e di nesër,

por që s'na lëkundin dot,

nga i vetmi Institut i yni kombëtar:

Ideal brezash ndër shokë!Afrim!Që moti tek ne, u shfaq, sërish Juda

dhe tradhtoi çdo shpresë shekujsh për pare,

u radhit krah për krah me vrasësit e jetës tënde.

I njejti, që e mallkonim si kurrë më parë,

u shfaq sërish, si të dilte nga toka,

me veprime të njejta

si të shekujve të kaluar." S'ka rëndësi, - foli si di të flasë vetëm Juda.

" Më jepni çfarë më jepni dhe unë sërish tradhtoj!"E ne se dinim,

se n'mesin tonë,

kishim më shumë Judë, Hamza e Ballaban

Se sa Vranakont, Tanushtopi e besnikëri...


(Fragmente nga poema me titull: «Heroi i lindur si hero»! Autor: Fatmir Brajshori)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks