KULTURë
e premte, 13 dhjetor 2019

MEHMET HAJRIZI: RRETH LIBRIT ME POEZI 'VDES ME TRËNDAFILIN' TË AUTORES ELIFE LUZHA

Prishtinë, 13 dhjetor 2019: E lexova me kënaqësi tufën e poezive tuaja që më dhurove. Aty pashë, prototipin e bijës shqiptare, si Marigonën që lind për të qëndisur flamur, që rritet pranë shtizëz së tij ...

me shumë

DR.AVZI MUSTAFA: RECENSION PËR LIBRIN E PROF.REMZI NESIMIT 'PËR GJUHËN SHQIPE'

Tetovë, 11 dhjetor 2019: RECENSION - për librin e prof. Remzi Nesimit “Për gjuhën shqipe”, botuar nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve - Shkup Literaturës gjuhësore shqiptare...

me shumë

ERMIRA YMERAJ, DOKTORE SHKENCE NGA SHKODRA

Pashtriku, 10 dhjetor 2019: Ermira Ymeraj, lindi në qytetin e Shkodrës më, 1972, mbaroi studimet e larta në Fakultetin e Shkencave Shoqërore dega: Gjuhë - Letërsi, në vitin 1995 në Universitetin “Luigj Gurakuqi”. Vazhdoi studimet p...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ: NDRYSHIMI I LITERATURËS BAZË PËR NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME, NJË DETYRË PËR HARTUESIT E KURRIKULAVE (2)

Shkodër, 4 dhjetor 2019: Një shpjegim i mirë, kërkon pyetje që i drejtohen nxënësit për t’u siguruar që ajo që thuhet ka kuptim; kërkon inkurajimin e tyre që të pyesin gjatë dhe pas shpjegimit. Pyetja që ka ...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ: NDRYSHIMI I LITERATURËS BAZË PËR NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME, NJË DETYRË PËR HARTUESIT E KURRIKULAVE (1)

Shkodër, 4 dhjetor 2019: Tema: Ndryshimi i literaturës bazë për nxënësit e shkollave të mesme, një detyrë për hartuesit e kurrikulave. Autorë 1: Dr. Ermira Ymeraj; Autorë 2: Ma. Bardhë Kola Universiteti i Durrës...

me shumë

DR.ROVENA VATA: NGA DITËT E FISHTËS NË NEW YORK-SHBA, NË VENDORIGJINËN E GJERGJ FISHTËS, NË DOMGJON TË MIRDITËS

Tiranë, 4 dhjetor 2019: Një vizitë në vendorigjinën e At Gjergj Fishtës, në Domgjonin Historik e Turistik në Mirditë, në trojet e kullës ku lindi gjyshi i Fishtës, Simon Ndoc Paci, rrëzë malit të Munelles, pran&eu...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI - BASHA: 'FALË I QOFSHIM KOSOVËS' - NJË LIBËR QË MËTON TË JETË PUBLICISTIK POR, ËSHTË MË TEPËR SE AQ ...

Prishtinë, 3 dhjetor 2019: (Elife Luzha “FALË I QOFSHIM KOSOVËS”, botoi “Faik Konica”, Prishtinë, 2019) - Që në fillim, dua të them, se atdhetaren dhe hulumtuesen e palodhur Elife Luzhën asnjëherë...

me shumë

ARBISA MUSLIU: NËNTOR I PËRLOTUR

Gjermani, 28 nëntor 2019:         NËNTOR I PËRLOTUR Me lotë po qan nëna në Thumanë, Në 28 copa, zemra iu nda, Më dhemb më shumë se vdekja, Më frigon me shumë se jeta, tha Nëntori, sot ç...
me shumë

VLORA BANUSHAJ - KRASNIQI: DETI I DHEMBJES

Zvicër, 27 nëntor 2019:           DETI I DHEMBJES Deti i dhembjes u zgjua! U ndërpre në gjysmë rritja, u nda nga jeta ai, ajo, ata, ato.   Ikën për në gjumë për të mos u zgjuar më!... Mbetën pa më...
me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: LIBRI I THOTIT

Tiranë, 26 nëntor 2019: Prej vitesh kam krijuar një njohje me njerëz që janë koleksionistë, ose që hiqen të tillë. Janë të dallueshëm, interesantë, plot fantazi dhe të çmendur. Janë t&e...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks