KULTURë
e hënë, 18 shkurt 2019

DR.MOIKOM ZEQO: SHQIPĂ‹RIA E IDHUJVE PA KRENA!

Tiranë, 15 shkurt 2019: (Nderim për Migjenin) - Në 30 korrik 1936 Migjeni boton tek revista “Bota e Re” prozën e jashtëzakonshme dhe tronditëse “Idhuj pa krena”. Dy javë më vonë libri i tij, i vetmi lib&e...

me shumë

NĂ‹ ULQIN U PĂ‹RURUAN TRE LIBRA TĂ‹ GAZETARIT DHE PUBLICISTIT GJEKĂ‹ GJONAJ

Ulqin, 15 shkurt 2019: Në prani të një numri të madh të publikut, të shtunën mbrëma, në mjediset e Qendrës Tregtare “Cungu” u bë përurimi i librave “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në peri...

me shumë

MARIUS CHELARU *): SHQIPĂ‹RIA NĂ‹ DRITĂ‹N E NJĂ‹ POETI TĂ‹ FRYMĂ‹ZUAR

Bukuresht, 9 shkurt 2019: Albert Habazaj që vjen në gjuhën rumune nga Vlora e Shqipërisë, është një personazh tejet i njohur dhe admiruar në brigjet e vendlindjes së tij. Falë seleksionimit të Baki Ymerit, ”Republika e var...

me shumë

SEVDAIL HYSENI: LUGINA E PRESHEVĂ‹S, NJĂ‹ MINIERĂ‹ E PASUR E TRASHĂ‹GIMISĂ‹ KULTURORE SHQIPTARE

Preshevë, 9 shkurt 2019: Presheva me rrethinë, është një prej viseve më të bukura shqiptare, që shtrihet nga lindja e Kosovës e deri në jug të Serbisë, me një të kaluar të begatë të trashëgimisë...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: ARSIMI KOMBĂ‹TAR DHE E ARDHMJA E SHQIPĂ‹RISĂ‹

Tiranë, 7 shkurt 2019: Edukata e bën njeriun dhe njeriu e bën kombin/Jules Simons Në datën 16 Janar 1993 kam folur në Kuvendin e Shqipërisë, me cilësinë e deputetit. Këtë fjalim konceptual,- që lidhet me një ç...

me shumë

PROF.MURAT GECAJ: KUR DĂ‹GJOJMĂ‹ ZĂ‹RIN E VOGĂ‹LUSHIT ALBION REXHAJ

Tiranë, 7 shkurt 2019: 1. Gjatë jetës sime, në profesionin e gazetarit, më ka takuar shpesh të vizitoj shkolla të ndryshme, në Shqipëri e trojet tjera amtare, por dhe në shtete të Europës e deri në Amerikë...Ë...

me shumë

ALBERT HABAZAJ: ISMAIL QEMAL VLORA NĂ‹ EPIKĂ‹N HISTORIKE

Vlorë, 6 shkurt 2019: Abstrakt: Historia me racionalitetin e saj koherent dhe folklori me emocionin karakteristik e vlerësojnë meritueshëm Ismail Qemal Vlorën për aktin e madh të Pavarësisë, si themeluesin e shtetit shqiptar. Me bulëzimin...

me shumë

BRAHIM IBISH AVDYLI: UNIVERSI I PĂ‹RGJITHSHĂ‹M I KULTURĂ‹S SĂ‹ MENDIMEVE NĂ‹PĂ‹R VARGJE

Prishtinë, 4 shkurt 2019: Recension për krijimtarinë letrare e poetike të Martin Çunit-Antonit, sidomos për veprat e fundit: “Universi i jetës”, Radio Kosova e Lirë, Prishtinë 2018; dhe, “Lulet e jetës (Letra nga burg...

me shumë

VERA ISTREFAJ: UDHĂ‹TIM NĂ‹N NJĂ‹ TIS MISTIK

Kukës, 3 shkurt 2019: Rrjedhës së Drinit të Zi e kam nisur shumë herë imagjinatën time nga shumë drejtime Disa herë tek shëtisja nën blirët e qytetit që gjallon mbi vendin ku takohet Drini i Bardhë e Drini i Zi, disa ...

me shumë

ADIL FETAHU: SHKOLLAT SHQIPE DHE MËSUESIT SHQIPTARË TË ÇAMËRISË

Prishtinë, 2 shkurt 2019: Vetë lavdërohemi, por edhe studjues e historianë të huaj e pranojnë se Shqiptarët, si pasardhës të pellazgëve, ilirëve e arbënorëve, janë raca dhe populli më i lashtë në Ballkan...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks