KULTURë
e martë, 14 gusht 2018

DR.QAZIM NAMANI: VESHJA E GRAVE SHQIPTARE NĂ‹ RAJONIN E MEDVEGJĂ‹S

Prishtinë, 18 qershor 2018: Krahina etnografike e Medvegjës shtrihet në pjesën veri-lindore të Malësisë së Galabit. Malësia e Galabit ruan gjurmë të lashta të civilizimit me tradita të pasura të kulturës materiale...

me shumë

UDHĂ‹TIMI I SHĂ‹NDETSHĂ‹M I LIBRIT TĂ‹ SHTYPUR, ATIJ DIGJITAL DHE BIBLIOTEKĂ‹S

Vlorë, 14 qershor 2018: Evis ÇELO (Ph.D) MSc. Albert HABAZAJ Harikla BEDULI Department of Foreign Languages Central Library “Nermin Vlora Falaschi”, University “Ismail Qemali”, Vlorë, ALBANIA e-mail:evis.celo8@gmail.com e-mail: bertbibliot...

me shumë

HAZIR MEHMETI: 110 VJET 'GRAMATIKA E GJUHĂ‹S SHQIPE' E DR.GJERGJ PEKMEZIT NĂ‹ VJENĂ‹

Vjenë, 10 qershor 2018: 110 vjet nga gramatika e gjuhës shqipe e Dr. Gjergj Pekmezit, botuar në gjermanisht, Vjenë 1908, e ruajtur në Bibliotekën Kombëtare të Austrisë (Österreichische National Bibliothek Wien) Vjena, kryeqyteti i Austris...

me shumë

ANTON MARKU: PĂ‹RPARĂ‹SIA

Vjenë, 6 qershor 2018: Nga ana e majtë e ndërtesës, para portës kryesore, një burrë rreth të gjashtëdhjetave mbylli ombrellën e tij ngjyrë të zezë, hoqi kapelën dhe po bëhej gati të hynte brenda. Pothuajse n&...

me shumë

HAZIR MEHMETI: KONFERENCĂ‹ PROFESIONALE E MĂ‹SUESVE TĂ‹ GJUHĂ‹S SHQIPE NĂ‹ SUEDI

Vjenë, 27 maj 2018: Halmstadi me „Tri Zemra“ në Sheshin e Vjetër, tani për disa vjet është vendtakimi i mësuesve/ve shqiptarë në Suedi dhe ligjëruesve e zyrtarëve nga Shqipëria e Kosova. Shteti i Suedisë ës...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: TĂ‹ SHKRUARIT Ă‹SHTĂ‹ KUPTIMI I FJALĂ‹VE...

Tiranë, 23 maj 2018: Të shkruarit është kuptimi i fjalëve por fjalët nuk duhet mitizuar. Filozofi i madh i sotëm Vitgenshttejn (mendohet se është filozofi më i rëndësishëm i shekullit XX) ka sendërtuar teorinë e...

me shumë

BESIM XHELILI: PROMOVOHET NĂ‹ STOCKHOLM TĂ‹ SUEDISĂ‹ ROMANI '1803' I AUTORIT BESIM XHELILI

Stockholm/Vjenë, 23 maj 2018: Nën organizimin e Lidhjes së Shoqatave Shqiptare në Suedi “Iliria” dhe në bashkëpunim me krijuesit dhe intelektualët shqiptarë të Stockholmit me rrethinë, u mbajt një orë letrare pë...

me shumë

MIT'HAT FRASHĂ‹RI: "SHQIPTARĂ‹T DO T'I FITOJNĂ‹ TĂ‹ GJITHA BETEJAT, PASI TĂ‹ MBAROJNĂ‹ BETEJĂ‹N E FUNDIT MES TYRE"!

Pashtriku.org, 21 maj 2018: "Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre". Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vi...

me shumë

PARIS-SOIR (1935): ALEKSANDËR MOISIU DHE “UNAZA IFFLAND”, FUNDI I NJË TRADITE SHEKULLORE QË PREJ KOHËS SË GËTES

Francë, 11 Maj 2018: Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori tepër të veçantë, në lidhje me Aleksandër Moisiun (1879 – 1935). Bëhet fjalë për një un...

me shumë

RINA HAJRA NĂ‹ ARIZONĂ‹ TĂ‹ SHBA-ve REALIZON FILMIN PĂ‹R LUFTĂ‹N NĂ‹ KOSOVĂ‹!

Pashtriku.org, 10 maj 2018: Rina Hajra aktore, skenariste dhe producente e filmit “My Sekret War” (“Lufta ime e fshehtë”), është një vajzë e re shqiptare, e cila gjatë luftës ishte detyruar që së bashku me familjen, si ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks