KULTURë
e enjte, 19 tetor 2017

MENTOR S.EJUPI: "E FUNDMJA KËNGË IMJA U KËNDOFTË NË SHQIPËRINË E BASHKUAR!"

Gjenevë, 9 tetor 2017: Titulli i këtij shkrimi është marrë nga amaneti i fundit i këngëtarit tonë të njohur Mentor Sefer Ejupi, i cili vdiq papritmas më 17 korrik të verës së sivjetme në fshatin e tij të lindjes ...

me shumë

DR.MEHMET RUKIQI: ROLI I SHOQATAVE NË HISTORINË TONË KOMBËTARE

Pejë, 9 shtator 2017: Është ky një fragment nga një punim më i gjërë për historikun e shoqatave e të Shoqërive, me rëndësi të veçantë për arsimin, kulturën dhe shkencën shqiptare, që me ...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: PROFILI I FASLLI HALITIT, POEZIA QË NUK VDES

Tiranë, 9 shtator 2017: Faslli Haliti është thinjur duke shkruar poezi. Kjo është mënyra me elegantë dhe me sfiduese për t’u rinuar vazhdimisht.Për lexuesit dhe specialistët e poezisë, emri i tij ka një familjaritet afro g...

me shumë

FATIME KRASNIQI: EDHE NJË KLASË E RE NË GJUHËN SHQIPE - NË HOLZKIRCHEN TË GJERMANISË

Munih, 8 shtator 2017: Më 07.10.2017,në Holzkirchen-Gjermani, Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari së bashku me këshillin e prindërve të këtij qyteti dhe në praninë e telave të &cced...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: PËRSËRI MIGJENI! MIGJENI I PANJOHUR? TINGËLLON PARADOKSALE!

Tiranë, 4 tetor 2017: Migjeni i Panjohur? Tingëllon paradoksale ? Aspak! Eshte e vertete qe ka nje popullarizim te pazakonte per te, per emrin e tij. Por studimi i vepres se tij epokale eshte ende siperfaqesor, sidomos ne rrafshin estetik Ne 11 tetor te ketij viti mbushen...

me shumë

FATMIRE KRASNIQI: TAKIMI I KRYESISË SË KMPGJSH-SË, PARA FILLIMIT TË VITIT SHKOLLOR

Munih, 3 tetor 2017: Në Munih të Gjermanisë më 30.09. 2017 u mbajt takimi i radhës së Kryesisë së Këshillit të Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari. Të pranishëm ishin përfaqësuesit e ...

me shumë

GJEKË GJONLEKAJ: KUJTIME NGA FESTIMET E ZOJËS SË TRIESHIT

New York, 3 tetor 2017: Lufta e Lepantos solli një prej fitoreve më të mëdha në historinë e Evropës. Flota detare e Venedikut dhe Spanjës e kishin dërmuar keq flotën detare otomane të luftës. Ky triumf i madh evropian u njoftua ...

me shumë

U SHUA NGA JETA ALBANOLOGU I SHQUAR, ROBERT ELSIE

Pashtriku.org, 2 tetor 2017: Sot në Berlin, pas një sëmundje të rëndë e të pashërueshme, u shua nga jeta albanologu i shquar kanadez me origjinë gjermane, Robert Elsie. Ai ka lënë një bibliotekë të pasur të katalo...

me shumë

ADIL FETAHU: NJË JETË E SHUMË HISTORI

Prishtinë, 2 tetor 2017: (Dr.sc. Hysni Bytyçi: “Shtigje jete – kronikë”, botoi “Shkëndija”, Prishtinë, 2016) Libri autobiografik i avokatit më të njohur bashkëkohor shqiptar, Hysni Bytyçi, edhe...

me shumë

ABDYL ALUSHI*): MOIKOM ZEQO, POEZIA NDRYSHE (ESSE PËR KORPUSIN POETIK TË MISCELLANEAVE TË MOIKOM ZEQOS)

Pashtriku.org, 2 tetor 2017: Besoj tek pavlefshmëria e sahatëve, se poezia e Moikom Zeqos nuk është kohë e matur. E nisur nga ardhmëria duket akoma e palindur.Nga tw tjerwt krejt ndryshe... si e këtillw është edhe mungesë zie. <...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks