KULTURë
e enjte, 23 maj 2019

DR.ARBEN HOXHA: DRAMA SI TRAJTË E KOMUNIKIMIT EKZISTENCIAL

Prishtinë, 6 mars 2019: Hyrje Filozofi ekzistencialist Martin Buberi në veprën e tij “Unë-Ti” (Martin Buber, I and Thou, T&T, Clark, Edinburg, 2008.) konstaton se karakteristika themelore e qenies njerëzore qëndron në aftësitë...

me shumë

ADIL FETAHU: 7 MARSI - DITA E MËSUESIT TË SHKOLLËS SHQIPE

Prishtinë, 5 mars 2019: “Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit, s’mund të maten” (Konfuçi). Mësuesi (i mirë) është si qiri; e shkrinë vetën për t’ua ndriçuar rrugën të tjerëve (anonime) ...

me shumë

DR.AVZI MUSTAFA: VLERA MËSUESIT NUK KA MASË

Shkup, 5 mars 2019: “Në shoqërinë e ardhshme personalitet kryesor do të jetë mësuesi e jo gjenerali” F. N. BABEUF Veçoritë e profesionit të mësuesit Siç është e njohur në historinë...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: MËSUESIT E PARË NGA SHQIPËRIA NË TETOVË ME 1941

Tetovë, 3 mars 2019: - Kush e solli Abetaren e parë në gjuhën shqipe nga Shqipëria në Tetovë? - Shkolla e parë shqipe në Tetovë u hap në qershor të vitit 1941, me mbajtjen e kurseve intensive nga mësuesit Mithat Cami nga Di...

me shumë

MUHARREM KURTI NË KRYE TË LETRARËVE TË 'GJON NIKOLLË KAZAZIT' NË GJAKOVË

Gjakovë, 1 mars 2019: Në prag të shënimit të 55 - vjetorit jubilar të Mitingut të Poezisë në Gjakovë Klubi letrar “Gjon Nikollë Kazazi” në Gjakovë, njëri ndër klubet më të vjetra letrare n&...

me shumë

XHAVIT ÇITAKU: NE MPOSHTËM VETVETEN PËR T’I QËNDRUAR BESNIK POPULLIT

Suedi, 24 shkurt 2019: Synimi i autorëve Saranda Iseni dhe Hysen Ibrahimi në librin “ Dhoma 334” është që një sakrificë sublime e bërë në të mirë të popullit shqiptar të mos lihet në harresë, por ...

me shumë

BESIM XHELILI: FESTOHET 17 SHKURTI NË BADEN TË AUSTRISË

Vjenë, 23 shkurt 2019: Tashmë një kohë bukur të gjatë SHKA “17 Shkurti”, nga qyteti Baden i Austrisë, nën udhëheqjen e Tahir Turkajt, është një bartëse e denjë e shumë aktiviteteve kulturore në k&...

me shumë

DR.AGIM ZOGAJ: NËNA - HEROINA E KOMBIT TONË!

Prishtinë, 19 shkurt 2019: Fjala e Dr.Agim Zogaj në përurimin e librit të gjeneral Kudusi Lama "Nëna ime, Mihane Lama", Prizren, 31 janar 2019. Të nderuar bashkëqytetarë, I nderuar, vëlla i ynë, Kudusi Lama me familje, Shum&...

me shumë

PETRIT RUKA: HANKO, MOS SHKO NËPËR VARRE (Baladë)

Tiranë, 19 shkurt 2019: Prej gati pesë shekujsh vazhdon keqkuptimi i madh se balada rrënqethëse: "Hanko mos shko nëpër varre, / Se të vdekurit i ngjalle, / Të gjallët i vdiqe fare", është një romancë dashurie. &Eu...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: SHQIPËRIA E IDHUJVE PA KRENA!

Tiranë, 15 shkurt 2019: (Nderim për Migjenin) - Në 30 korrik 1936 Migjeni boton tek revista “Bota e Re” prozën e jashtëzakonshme dhe tronditëse “Idhuj pa krena”. Dy javë më vonë libri i tij, i vetmi lib&e...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks