KULTURë
e shtunë, 24 gusht 2019

MEHMET HAJRIZI: MAGJIA E LIGJËRIMIT

Prishtinë, 7 Korrik 2019: Miftar Kurti, studiues dhe autor i katër librave letrarë, publicistikë e shkencorë, para lexuesit sjell librin e tij të pestë, „Magjia e ligjërimit“. Lënda e këtij libri është një inter...

me shumë

HAZIR MEHMETI: REGJIMI QË VRET MËSUESIT KA VRARË JETËN E KOMBIT!

Vjenë, 5 Korrik 2019: “Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerët”-Faik Konica evolucion Zhvillimi evolutiv i njeriut rrjedh paralel me specializimet specifike të korës së truri, si baza organik e vetëdije...

me shumë

CANDIDE (1927) / ALEKSANDËR MOISIU DHE PUBLIKU PARIZIAN, INTERVISTA EKSKLUZIVE ME AKTORIN E FAMSHËM NË TEATRIN “L’ATELIER”

Francë, 5 Korrik 2019: “Candide” ka botuar, të enjten e 20 tetorit 1927, në faqen n°7, intervistën e Claude Prevost me aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiun, të cilën Aurenc Bebja, nëpërmjet b...

me shumë

MIKEL GOJANI: MOIKOMI DHE UNIVERSI NË SIRTAR

Klinë, 4 Korrik 2019: (DËSHMI E MIRËFILLTË E NJË VETËDIJËSIMI TË LARTË POETIK : “Z.Z. Moikom: Golgotë fluturash,”- botoi WentPrint, Tiranë, 2019.)

Klinë, 4 Korrik 2019: Brezi i poetëve shqiptar&e...

me shumë

STILJAN DEDJA: GJUHA SHQIPE DHE GJIGANDI PETRO ZHEJI

Tiranë, 25 qershor 2019: U desh shumë kohë dhe u kërkua shumë punë shkencore, që të vërtetohej ajo që ishte thënë apo paralajmëruar më parë nga albanologë të shquar të vendit dhe të huaj, histo...

me shumë

PETRO ÇERKEZI: POETI MOIKOM ZEQO DHE MAKABE ZAHARIA NË NJË SHTEGTIM APOKALIPTIK

Tiranë, 17 Qershor 2019: (Metaforë sinop-tike për veprën e Moikom Zeqos) - Ata janë të gjithë atje në një tryezë të rrum-bullaktë si në një simpozium antik në një tempull të mermertë me stil dorik n...

me shumë

OSMAN ADEMI: SHOQATA MSH 'NAIM FRASHËRI' NË AUSTRI ORGANIZOI 'KUIZIN E DITURISË - GLEISDORF 2019'

Vjenë, 13 Qershor 2019: Në qytetin e bukur Gleisdorf në Landin Steiermark, SHMSH „Naim Frashëri“ në Austri e sponzorizuar nga MDIS të Kosovës, Rrjeti i bizneseve shqiptare në Austri dhe Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare n&e...

me shumë

SHEFQET DIBRANI: POEZIA PËRBALLË TRANSFORMIMEVE KULTURORE

St.Gallen, 9 Qershor 2019: (Ky shkrim është lexuar në Manifestimin “Takimet letrare pranverore”, të organizuar nga Shoqata e Krijuesve Shqiptar në Zvicër, që u mbajtën më 8 qershor 2019, në Zürich - Zvicër!) me shumë

GJEKË GJONAJ: MOS TË RREZIKOJMË KULTURËN SHQIPTARE NË ULQIN!

Ulqin, 7 Qershor 2019: Çdo investimi në fushën e kulturës, sado simbolik qoftë, siç është rasti i fundit i pastrimit të kino-sallës në qendër të Ulqinit i gëzohem. Jo pak. Por shumë, mbase kjo fushë gjit...

me shumë

MEDIA FRANCEZE (1932) / SHQIPËRIA, NJË VEND KU FUTBOLLI PO ZHVILLOHET DHE POPULLARIZOHET ME HAPA TË SHPEJTA

Francë, 3 Qershor 2019: “L’Auto” ka botuar, të dielën e 5 qershorit 1932, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me zhvillimin dhe popullarizimin e futbollit në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut &ld...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks