KULTURë
e martë, 12 dhjetor 2017

ELIFE PODVORICA - JASHARI: NJË FUNDJAVË MË NDRYSHE PËR DIRIGJENTIN, BAKI JASHARI

Prishtinë, 12 dhjetor 2017: ... Hajde Gospod! Kako si kaj potoval? - (Mirësevjen Zotëri! Si udhëtove) E fillova pershëndetjen me Bakiun, sapo u paraqit te dera nga e cila dilnin udhëtarët qe kishin arritë nga aeroporti i Lubjanës! me shumë

BESIM CENGU: BESA E KOSTANDINIT (LEGJENDË)

Tiranë, 9 dhjetor 2017: Gjashtë e gjashtë, dymbëdhjetë, Doruntina, trembëdhjetë!... Ish njëherë e një mot, një nënë shumë e mirë i kish dymbëdhjetë bij të hijshëm. Të trembëdhjet&eum...

me shumë

PROF.MURAT GECAJ: SIBORA HUDA, NË 10-VJETORIN E LINDJES, PËRURON LIBRIN E 3'të ME POEZI

Tiranë, 9 dhjetor 2017:

1 Kam qenë shpesh herë i pranishëm në sallën e bibliotekës së Muzeut Historik Kombëtar të kryeqytetit, ku janë organizuar përurime të botmeve të ndryshme. Pothuajse në asnjë...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: 50 VJET MË PARË, CIKËL ME POEZI PËR SKËNDERBEUN

Tiranë, 8 dhjetor 2017: Në vitin 1967, 50 vjet më parë, në moshën 18 vjeçare, unë shkrova dhe botova një cikël poetik për Gjergj Kastriot Skënderbeun. Një vit më pas, në 1968, u festua viti jubilar i 500 v...

me shumë

NË TIRANË - RADIO KONTAKT FESTON 20 VJETORIN E THEMELIMIT ME PRANINË E SHUMË PERSONALITETEVE

Tiranë, 8 dhjetor 2017: Një ndër radiot e para private në Shqipëri, radio Kontakti ka zhvilluar mbrëmë pritjen gala me rastin e 20-vjetorit të themelimit. Në ceremoninë festive, të konceptuar në një mënyrë kr...

me shumë

MUHARREM ABAZAJ: GJUHA SHQIPE DHE IDENTITETI KOMBËTAR (PRO DHE KUNDËR EQEREM ÇABEJ'it

Tiranë, 5 dhjetor 2017: Kohët e fundit studiuesi i mirënjohur M. Zeqo, ka botuar një shkrim i cili është publikuar në disa të përditëshme dhe në rrjetet sociale, ku bën me dije për një letërkëmbim të tij...

me shumë

VERA ISTREFAJ: CIKËLI POETIK "NËN PUSHTETIN E MJEGULLËS"

Kukës, 4 dhjetor 2017:          *1 Një shall i afshtë ankthi mbërthyer më ka frymimin e fjalëve   Mendimet strukur në tru nga dhimbja janë drunjëzuar   Fjalët grykëzëna s’puqen me men...
me shumë

HAZIR MEHMETI: ORË LETRARE FESTIVE NË VJENË - ME RASTIN E DITËS SË FLAMURIT

Vjenë, 4 dhjetor 2017: Një kurorëzim afirmativ letrar, fitues i konkursit të mbështetur nga Ministria e Diasporës në Vjenë. Tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmeti, vendi i parë në prozë. Poezitë “Në shkon...

me shumë

KËSHILLI PËR MËSIMIN PLOTËSUES NË GJUHËN SHQIPE NË BAVARI PËRKRAH VENDIMIN E DY MINISTRAVE TË DIASPORËS

Pashtriku.org, 4 dhjetor 2017: Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari - KMPGJSH, përshëndet takimin e dy Ministrave të Diasporës: i Republikës së Shqipërisë, z. Pandeli Majko dhe i Republik&eu...

me shumë

FOTAQ ANDREA *): LETËR MOIKOM ZEQOS - 'PËRSE IMAZHI YT ËSHTË ETHJA E SHPIRTIT TIM?'

Pashtriku.org, 3 dhjetor 2017: I dashur Moikom. Po e filloj me rrethanat kur e lexova shpejt, por 4 herë poemën tënde botuar tek MILOSAO, me titull “Epostolae in tenebris” (Letra në errësirë). a) Fillimisht, t&eum...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks