KULTURë
e enjte, 05 dhjetor 2019

DR.ERMIRA YMERAJ: NDRYSHIMI I LITERATURËS BAZË PËR NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME, NJË DETYRË PËR HARTUESIT E KURRIKULAVE (2)

Shkodër, 4 dhjetor 2019: Një shpjegim i mirë, kërkon pyetje që i drejtohen nxënësit për t’u siguruar që ajo që thuhet ka kuptim; kërkon inkurajimin e tyre që të pyesin gjatë dhe pas shpjegimit. Pyetja që ka ...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ: NDRYSHIMI I LITERATURËS BAZË PËR NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME, NJË DETYRË PËR HARTUESIT E KURRIKULAVE (1)

Shkodër, 4 dhjetor 2019: Tema: Ndryshimi i literaturës bazë për nxënësit e shkollave të mesme, një detyrë për hartuesit e kurrikulave. Autorë 1: Dr. Ermira Ymeraj; Autorë 2: Ma. Bardhë Kola Universiteti i Durrës...

me shumë

DR.ROVENA VATA: NGA DITËT E FISHTËS NË NEW YORK-SHBA, NË VENDORIGJINËN E GJERGJ FISHTËS, NË DOMGJON TË MIRDITËS

Tiranë, 4 dhjetor 2019: Një vizitë në vendorigjinën e At Gjergj Fishtës, në Domgjonin Historik e Turistik në Mirditë, në trojet e kullës ku lindi gjyshi i Fishtës, Simon Ndoc Paci, rrëzë malit të Munelles, pran&eu...

me shumë

PROF.DR.SABILE KEҪMEZI - BASHA: 'FALË I QOFSHIM KOSOVËS' - NJË LIBËR QË MËTON TË JETË PUBLICISTIK POR, ËSHTË MË TEPËR SE AQ ...

Prishtinë, 3 dhjetor 2019: (Elife Luzha “FALË I QOFSHIM KOSOVËS”, botoi “Faik Konica”, Prishtinë, 2019) - Që në fillim, dua të them, se atdhetaren dhe hulumtuesen e palodhur Elife Luzhën asnjëherë...

me shumë

ARBISA MUSLIU: NËNTOR I PËRLOTUR

Gjermani, 28 nëntor 2019:         NËNTOR I PËRLOTUR Me lotë po qan nëna në Thumanë, Në 28 copa, zemra iu nda, Më dhemb më shumë se vdekja, Më frigon me shumë se jeta, tha Nëntori, sot ç...
me shumë

VLORA BANUSHAJ - KRASNIQI: DETI I DHEMBJES

Zvicër, 27 nëntor 2019:           DETI I DHEMBJES Deti i dhembjes u zgjua! U ndërpre në gjysmë rritja, u nda nga jeta ai, ajo, ata, ato.   Ikën për në gjumë për të mos u zgjuar më!... Mbetën pa më...
me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: LIBRI I THOTIT

Tiranë, 26 nëntor 2019: Prej vitesh kam krijuar një njohje me njerëz që janë koleksionistë, ose që hiqen të tillë. Janë të dallueshëm, interesantë, plot fantazi dhe të çmendur. Janë t&e...

me shumë

JENI MYFTARI: ALFABETARE E GJUHËS SHQIPE DHURUAR SULLTAN ABDYL HAMITIT II, MË 1879

Londër, 26 nëntor 2019: Për librin “AΛFABETARℇ ℇ GLÚHESE ΣQIP” (Abetare e Gjuhës Shqipe) mësova rastësisht nga një artikull i botuar më 12 prill 2016, në faqet e Shekulli Agency, me titull “Libri q&eum...

me shumë

DR.ERMIRA YMERAJ: 'NDËRTIMI LETRAR I GRUAS IDENTITARE NË VEPRËN E MARTIN CAMËS'

Shkodër, 25 nëntor 2019:            “Ndërtimi letrar i gruas identitare në veprën e Martin Camës” (Aspekte krahasuese). Dr. Ermira Ymeraj

Argument: Shkrimtarëve shqiptar&eu...

me shumë

PRIFTI: FEJA ËSHTË BIZNES"!

Pashtriku, 23 nëntor 2019: “Feja është gjithmonë në biznesin e kontrollit dhe kjo është diçka që njerëzit në të vërtetë nuk e kuptojnë”, thotë ai. Pothuajse të gjitha fet&eum...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks