SHKRIMI
e shtunë, 26 maj 2018

GJOKË DABAJ: DRITËRO AGOLLI...KA DHIMBJE, NDARJE NUK KA

Durrës, 04. 02. 2017: (Hiri i tij mbi Devoll, hiri im, në një të ardhshme, mbi Shestan. Nën të njëjtin qiell të Shqipërisë.)

Fragment kujtimesh

Më erdhi në shtëpi bashkë me Nasi Lerën. S’e di nga e kish marrë vesh që jetoja në Klos të Matit.

Edhe sot, mbas 30 vjetësh, familja ime ndjehet e nderuar prej asaj vizite të papritur, të një Dritëroi, sa të madh, aq edhe të thjeshtë e të zakonshëm.

Qeshë nisur për punë nxënësish në fshatrat Bel e Unjate, kur më vjen djali i madh, Dardani, i mbushur me frymë, dhe më thotë: “Kthehu se ka ardhur Dritëroi!” U ktheva.

…I kaluam bashkë 4-5 orë si 4-5 minuta. Pimë nga 2 gota Raki Klosi, nga ajo e famshmja që prodhonte Xhemal Kurti në kantinën e pijevet, dhe bëmë një bisedë KONSTRUKTIVE (siç i kish thënë vetë Dritëroi një mikut tone, mbasi qe kthyer në Tiranë).

Folëm plot, për Kombin e për Atdheun.

Folëm për poezinë. I lexova disa vargje nga krijimtaria ime. Ai, për ta demonstruar konkretisht procesin e krijimtarisë, improvizoi në çast një tufë vargjesh për kokrrën e orizit, duke aluduar tërthorazi që unë nuk dija të bëja poezi.E kënduam disa herë këngën “Hajredinpsha po i vjen Radikës: Vallë, ku janë Malet e Dibrës!” Shoku dhe kolegu im, rapsodi Avni Hoxha, këndoi disa këngë, duke i shoqëruar me çifteli. Në ndërkohë, Dritëroi i thoshte nënës së Avniut, një gruaje zonjë, si nga pamja, ashtu edhe nga të folurit: “Po ti ku ishe më parë?! Të ishim takuar kur ke qenë më e re, do të ishe bërë dashnorja ime.“ Ne qeshnim. Ai shtonte krejt serioz: „ Ose gruaja ime, në vend të Sadies!”

Folëm për kooperativat bujqësore. Ai thoshte: “Është gabim që iu hoqën fshatarit tonë tufa e dhivet dhe keci. Fshatari, pa një kec e pa dy keca, nuk është më fshatar!”

Unë e lavdëroja poemën e tij ”Nënë, Shqipëri”, por i thashë: “Megjithatë, ti nuk i ke kënduar krejt Shqipërisë. Ajo Shqipëri, së cilës ti i ke thurur vargje aq të bukur, është vetëm çereku i Shqipërisë.” Ai e pranonte vërejtjen time, por ngulte këmbë që ish një patriot dhe që e donte njësoj krejt Shqipërinë, përfshirë aty edhe Kosovën dhe të gjithë vendet e tjerë ku flitet shqip.

Patëm pak debat edhe për Stalinin. Ai e akuzonte Stalinin dhe sillte një shembull kur Stalini, në një bisedë me Gjillasin e me Kardelin, e kish nënvleftësuar dhe ironizuar Shqipërinë. Unë, përkundrazi, e konsideroja Stalinin, në historinë e njerëzimit, si një nga udhëheqësit më të mëdhenj të popujvet (jo të shfrytëzuesvet, por të popujvet).

Duke dëgjuar të tilla biseda e të tillë debate, njëri nga fqinjët tanë, një intelektul që e adhuronte Dritëroin, qe çuar disi papritur, pat kërkuar ndjesë dhe qe larguar. Dritëroi i dha dorën dhe, sapo u mbyll dera, na tha ne të tjerëvet: „Po ky, a pat frikë se po e spiunojmë si pjesëmarrë në komplot?!“ Pastaj i vazhduam bisedat tona, nga më të çiltërat, deri vonë mbas mesnate.

Vizita e tij mbeti në biografinë e familjes sime si një nga datat më të shënuara. Fëmijët e mi e kujtojnë atë vizitë edhe sot, në të gjitha hollësitë e saja.

Gjokë Dabaj - Durrës, 4 shkurt 2017


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks