SHKRIMI
e diel, 17 dhjetor 2017

ANGJELINA GEGAJ: GUR I HESHTUR (poezi)

Shkodër, 25. 02. 2017:


 


 


 
BUKURI

Myshqet kohën tregojnë

Edhe degët varur deri në tokë

Por vitet s'më ndalojnë

Trungun e pemës të përqafoj


 


Me ëndje stolis atë pemë

Kryqet ngadalë i numëroj

Rrezet e diellit si u prenë

E bukur, shtatlart pranë qëndroj


 


Në rrënjët e saj një pellg uji rri

Në mesin e verës shuan etjen asaj

Gjethet i shndërisin ar e flori

Shkëlqen, e adhuroj prandaj.NATA

Ishte mesnatë po flija gjumë

Se kush me zgjoi nuk e di

Në pikë të territ vetëm unë

Pa dritë hëne dhe pa qiri.S'dija ç'të bëja, kisha frikë

Diçka sikur me shtrëngonte

I lutesha shumë që të ikë

Nata shpejt të kalonte.Vetëm qëndroja si hije e strukur

Papritur dëgjova një zë që më flet

Ҫ'po ndodh, mos vallë kam humbur?

Mos një ëndërr kjo të jetë?


 


Vështrova një çast nga dritarja ime

Ҫdo gjë hesht, pa lëvizur

Ҫ'është kjo natë me tmerrime

Si mbeta vetëm, të gjithë kanë ikur.Zëri im mos po më tremb?

E unë mendoj se është dikush tjetër?

Të urrej o natë,si askend

Je shtrigë e zezë, je plakë e vjetër.GUR I HESHTUR

Jam i rëndë si shpatë luftëtari

Aq i fortë s'më djeg as zjarri

Unë nuk bëhem shkrumb as hi

Por luftoj veç për liri.


 


Oh! sikur të të bie në zemër

Që ta mbroj unë vendin tim

Gur i heshtur e pa emër

S'jam flamur, as s'jam shkrim.


 


Të të vras, frymën ta marrë

Por në jetë unë se bej dot

Edhe vetë të të bej një varr

S'do ta derdh as një pik lot.


 


E tek vendi ku të vrava

S'do vë lule as lapidar

E nga mali ku unë shkava

Do të jem luftëtar.


 


Gur i heshtur, i paprekur

Të më shkelësh s'të lejoj

Këtë fjalë e lë nder shekuj

E me zemër të mallkoj.


SHQIPE

Në çdo vend ke ra, ke mbi'

Edhe në flamurin kuq e zi

Zure vend nder libra e poetë

Cep në cep ti vend ke gjetë.


 


Ngrihu o Shqipe, fluturo kryenaltë

Ti je e hekurt, ti je e artë

Nuk harrohesh sa të jetë jeta

Se ti çmohesh për ato kthetra.


 


Për ato krahë që mbulojnë Shqipninë

Të gjitha këto tregojnë trimninë

Syri yt ma i fortë se shkambi

Ai shikim të gjithë i shtangi.


 


Leshoja nji za pra ti Shqipnisë

Se në flamur të kena qendisë

Fluturo pra veç tu qeshë

Se ti linde kaq trimneshë.


 


Fluturo shqipe mbi këto male.

Se emrin tand Shqipnisë ja fale.


__________________


ANGJELINA GEGAJ: BARIU I PAFAT

http://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5727

***

ANGJELINA GEGAJ: NËNË TEREZA

http://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5781


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks