SHKRIMI
e hënë, 21 gusht 2017

XHEVAHIR CIRONGU: KOHA SHTRIGË (Poezi)

Durrës, 8 mars 2017:


 


 


 


 


 


KOHA SHTRIGË


Ecim ngadalë mbi shinat e kohës

Dhe vrapin lokomotiva diku qëndron,

Ashtu si bisqet e luleve të vjeshtës

Nga lodhja gjymtyrët e trupit rënkojnë.


 


Koha e dielltë ne seç na ngrohu

Ajo na fal dritë, frymarrje e tingull,

Por koha shtrigë stacion ndryshon

Si gjethet e varura të thata të palmës

Gjymtyrët tanë na i lëshon.


 


Në udhën e gjatë të kohës jetë

Ajo të errta re diku i ndalon,

Si një kal i zi pa fre pas nesh vrapon

Hirin e kockave një ditë ajo hedh

Në shtratin e lumit bie e fle.
As vet si besoj kohës kryeneç

Në heshtje vajtimi si dy binjak,

E shqyej trishtimin, gëzimin përqafoj

Gjymtyrët e hirtë të kohës

I hedh në det,

Me ato zë nis e lundroj.Ne ecim me tingullin e kohës

Pa dashur as vet s’e dimë, ka edhe stuhi!

Tek ai gur i bardhë në kodër varri

Natë e ditë ashtu në heshtje

Të vdekurit i nderon ajo selvi.Ah, kështu qënka e thënë

Në këtë botë shtrigë,

Koha - shtrigë kackat pabesisht

I thyen e hi na i bën përsëri.


Durrës, 3 mars 2017kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks