SHKRIMI
e hënë, 21 gusht 2017

ANGJELINA GEGAJ: LAMTUMIRË (Poezi)

Shkodër, 9 mars 2017:


 


 


 


 


 


MËKATAR

Anës detit kaloj duke menduar

Bukuri e rrallë që Zoti ka krijuar

Ec në rërë, kujtoj ditët që lash pas

Pastaj flas: sikur koha të ndalet pak.


 


Flas me zogjtë që fluturojnë

Por përgjigje nuk me kthejnë

Tufa tufa seç kalojnë

Ato gëzojnë, asgjë nuk ndjejnë.


 


O male të larta, më dëgjoni mua

Sa i trishtuar ndihem tani

O ujë i pastër që rrjedh në krua

Sikur të isha pa ndjenja si ti.


 


Nuk do lëndohesha nga kjo botë

Unë zemërplasur i strukur rri

Shoh trishtim e derdh veç lotë

Pastaj bie si një stuhi.
O tokë e bekuar ti pse me mban?

Nuk jam i denjë të rri mbi ty

Se nga e mira shumë gjë më ndan

Jam mëkatar, ta them në sy.


 


SIKUR

Sikur të mos kishte varfëri

Sikur të kishte veç dashuri

Sikur djalli të mos luftonte

Sikur veç Zoti të ekzistonte.


 


Ah sikur të mos kishte ferr

Vetëm parajsë të ishte përherë

Sikur nata të mos ishte

Vetëm drite në këtë botë do kishte.


 


Sikur urrejtja të mos ish krijuar

Paqja çdo gjë do t'kish mbuluar

Eh,po të mos ekzistoja?

S'do të kisha ç'te ndyshoja

Por tani që ekzistoj

Ҫdo gjë dua të ndryshoj.


 


PERËNDIMI

Po shikoj këtë perëndim

Me dhimbje pa mbarim

Nga qielli bie ngadalë

Mjegull si vello e bardhë.


 


Anembanë heshtja ra

Rrugët bosh, as zë nuk ka

Diku larg vendin po braktis

Ҫdo fjalë që e shkruajta, tani po e gris.


 


Ҫdo hap me tregon

Se koha po kalon

Duke u larguar

Me vrap, pa u menduar.


 


E kujtoj atë natë

Se isha i pa fat

Tani mbaj si kujtim

Thellë në shpirt atë perendim.


 


LAMTUMIRË

Shikohet nga këtu si perëndim

Ai po ikën atje tutje

Nuk dëgjon as përgjërim

Asnjë fjalë, asnjë lutje.


 


Nga larg duket me pallto veshur

Ngadalë po shuhet, si qiri

Me armë në dorë, si pendë e zezë

Thellë në shpirt kërkon liri.


 


Gjurmët që la, një vijë e hollë

Sikur i mbushi me hidhërim

Rëra ngjitur pas këmbë si rrodhë

Se pa ikur s'kish shpëtim.


 


Pyes veten: a do kthehet më?

A do të rrojë vallë i lirë?

Sepse tani nuk besoj në asgjë

Vetëm në fjalën lamtumirë...___________


ANGJELINA GEGAJ: BARIU I PAFAT

http://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5727

***

ANGJELINA GEGAJ: NËNË TEREZA

http://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5781

***

ANGJELINA GEGAJ: GUR I HESHTUR (poezi)

http://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=6186


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks