SHKRIMI
e hënë, 21 gusht 2017

LUTFI COKA: POEZI KUSHTUAR HEROIT TË KOMBIT, HALIT COKA

Kukës, 19 mars 2017:


 


 


 


 


 


Per Kosove kane lidh besen


Kur ne taban paska trimeri

Ja len pas brezit te ri,

Djemte e Arnit kane ba betimin

Ne Kosove me ba luftiminKane lidh bese si burrat moti

Do luftojne si Kastrioti;

Qe Kosova te kete liri

Jeta jone te behet fli.Vazhdojne luften ne UÇK

Nate e dite si rrufe.

Krah per krah me Kosovare

Nga Shqiperia vullnetare.


Eshte Samiu dhe Imeri

Qe armikun e kap tmerri.

Ne ball prin trim Haliti

Zemer gur prej graniti.O ju trima ,djem te ri,

Po luftoni per liri.

Amanet t' paret kane lene,

Plumbin ne ball me i dhene...Vazhdojne luften pa u nda,

Halit coka ne lufte ka ra.

Dy te tjeret mbajne betimin.

Ne Kosove vazhdojne luftimin.


Lamtumire O rni im i dashur


Kur Kosova kish nevoje per burra

Trima te forte e Bajram Curra.

Qe ne zemer kane trimeri,

Per Kosove e per Shqiperi.Tre trima ,tre djem te ri

Po nga Arni ne malesi,

Kan lidh besen si trimat moti

Do luftojne si Kastrioti.Ne front te luftes ata jane,

Po hane barut me dhembe.

Nuk po dine çfare eshte frika,

Çfare eshte topi dhe prita.


Nate e dite ne llogore,

Tu be lufte me taborre.

UÇK njofton boten,

Nuk e shojme gjalle Kosoven.Ne prag te luftes,

Ne prag te lirise,

Bije djali i Shqiperise.

Emri tij s'harrohet kurre,

Per Kosove eshte flamur....

Betimi solemNI Halit Cokes


Ne Kosove behet kerdia,

Vritet gruaja e femija.

Vritet burri e djaleria,

Ndizet vendi,kallet shpija.Kjo masaker s'eshte ne histori

Me u vra pleq e femije.

Me u vesh vendi ne zi,

Mos me pa gezim me sy.


Kush eshte burr e gjak Shqiptar,

Te rroku armet sa me pare.

Ne Kosove per me shkue,

Popullin vella me ndihmue.

Halit coka djale i njome,

Mori rrugen per Kosove.

U rrejshtue ne UÇK,

Filloi luften si rrufe.Ne transhe ku shkrehet topi

Kush eshte burre e i zoti.

Me i pari prin Haliti,

Gjoksin zjarre ,zemer çeliku.Hidhet ne sulm zemer trimi

Me shpejtesi jep kushtrimin.

Nuk ka armik qe i del ne ball,

Halit cokes trim te rralle..Ne beteje ai eshte flamur,

Nuk i trembet syri kurre.

Çan perpara me furi,

Ben armikun shkrumb e hi.
O ju serb qofshi mallkuar

Mos drejtoni tankun mue.

Se per Kosove te lire,

Ta shkrije tankun me zingjire.Ne llogore buron trimeria

Digjet flake e tere ushtria.

Armet vjellin nga gryka zjarre,

Halit coka mbetet i vrare..Ne betejen e tre prillit,

Pushoi kenga e bylbylit.

Ulen poshte e prekin token,

Ne nderim per Halit coken.


Timat s'qahen ,por nderohen

Ne cdo kohe perkujtohen.

Si symbol i trimerise,

Lavdi gjaku i lirise!..


Portreti


Trup i holle e i gjate

Sy kalter zemer mjalte.

Vetulla te zeza plot bukuri,

Me ate fetyre plot hijeshi.Kish buzeqeshje plot bukuri

Me ate zemer gjithe miresi.

I buzeqeshur pa kufi,

Lum kush afer atij i rri.Trup i gjate e i lehte,

Goje embel ,mendje mprehte.

Fjale pak plot mendime,

Te jep shprese e ngazllime.Ne çdo vend ku ti shkoje,

Shoqerine forte e doje.

Te don forte e te puth ne ball,

Halit Coka djale i rrall.


Punetore sa me s'ka

Asaj pune pa iu nda.

Tu punu me ore te gjata,

Nga mengjezi der sa nata.


Fjale pak e pune shume,

Tere naten pa gjume.

Tu qeshur me vllazeri,

Entuziazem ne çdo shtepi.....


Shko bylbyl!


O bylbyl qe shkon tu fluturue,

Mal e fusha tu kerkue.

Amanet me me ndihmue,

I kam djemet tu luftue.


Shko ne Kosove ti fluturim,

E me jep ndonje njoftim.

Djemte e mi, a i ke pa?

Luftes eger, a jane nda?...


Kur te ulesh tu pushu,

Ne ate ane me shikue.

Djemte e mi vall ku jane?..

A bejne lufte ne ato ane?


Shko bylbyl ne ato lugina,

A i ke pa ato trima?

A luftojne me Kosovare,

Ne front, a jane te pare?Shko bylbyl ne ato fusha,

Ulu pak ne ato gemusha.

E lesho forte nje ze,

Halit Coken a e ke pa?


O bylbyl lesho nje za,

Nese Halitin e ke pa.

Jepi urim ,nga zemrat tona,

Pushka jote ,diell Kosova!..


Bylbyli vjen, kreu nje amanet


Ne Kosove une kam shkue

Ne ate vend kam pushue.

Gjithe vendi i shkaterrue,

Tere Kosova tu luftue.


Gjaku i kuq mbulon token,

Behet tmer per Europen.

Çfare une kam pa me sy,

Nuk i them perseri?!......Atje pashe une djemte e ri

Po luftonin per liri.

Ne llogore qendroje si burra,

Nuk u trembet syri kurre.


Ne krah me Kosovare

Ne front jane te pare.

Ne lufte u ka hije,

Pushka e tyre ,ere lirije.Buroje kane trimerine,

Shtroje kane shoqerine.

Ne lufte kan guximi,

Per force kane betimin.Dite e nate me pushke ne sy,

Ne shi e debore.

Perballojne cdo stuhi,

Me ate arme ne dore.Dhe bylbyli, nuk duket ma,

As ne se kemi pa.

Don te thote Haliti ka ra,

Zemra e bylbylit, i eshte nda.


O tre pril ,tre prill i zi,

Ne te pritem me lot ne sy.

Qe trimat te vijne ne shtepi,

Me fitore ne gji.....Sa malet tona,

Do ushtoje jehona.

Jehona e trimerise,

Je nderi i Shqiperise.Ai bylbyl qe qe merzitur,

Ka fillu me fluturu,!

Pa trima si Halit Coka,

S'fiton lirine Kosova!?......Nje amanet ato kane shkru,

Me gryke te pushkes tu luftu.

Pa fitu lirine Kosova,

Nuk vijme ne troje tona.Do kethehemi me fitore,

Te marre ne llogorer.

Ne llogoren e trimerise,

Per lirine e shqiperise.


TRE PRILLI

Gjysem shtize,

Eshte flamuri.

Po peshon,

Porsi guri..Ka pushu,

Lulja e rinise.

Qe n'Kosove,

Luften kish nis.Ne Deçan

Dielli ka ra.

Por drite!..

Ai nuk ba.Nuk ben drite,

Ka pse!.....

Nje trim mangut,

Ne UCK...


Zogjte kengen,

Kan pushue.

Per Halitin,

Tu e nderue..O Halit,

Te don Kosova.

Te don gjalle,

Ne trojet tona..Per ate arme,

Qe ra nga dora.

Te nderon,

E tere Kosova.


Elegji per trimin Halit Coka

Sot tre prill ,

Mbushen dhjete.

S'te kam pare,

S'te shoh ne jete.Zoti te ka çuar,

Ty ne xhenet.

Ti ,nuk je i lumtur,

Une, nuk jam i qete!...Plot dhjete vera,

Kalojne nga hera.

Stinet nuk nderrohen,

Per mu s'del vera....S'vjen keq per nene,

Qe rri duke qare.

Ty te sheh ne enderr,

Don me te pare!....


Nene e dashur,

Per ty veç mendon.

Ku je bir i nenes,

Zemra me gufon!?...Don te perqafoj,

E te puth me ball.

O djal im i shtrejte,

Malli me ka marre!...Lotet qe po derdh,

çdo dite duke qare.

Çou biri i nenes,

Njeher me te pare.S'vjen keq,

Per bab Rizan.

Qe çdo dite,

Ne zemer te mban...


Te ka rritur,

E te ka burrnue.

Eshte krenar,

Me zemer helmue....S'te vjen keq ,

Per vellan.

Qe asnje here,

Nga zemra s'te ndan......Te ka marre malli,

Me pa lirine ?!..

Qe me pushke,

Stolise lirine.I lehte qofte dheu,

Trupin ta mbulon.

Te ngrihesh nga varri,

Kush ju ngacmon!..


Dhe pikat e lotit,

Kur behen lume.

Ne te helmosur,

Do rrime pa gjum.A te ka marre malli ,

Prap me u ngrit?..

Me pushke ne krah,

Ne lufte me u ngrit.


Trimeri e kenge!


Trimeri e kenge

Kumbon me hare,

Per ty Halit Coka.

Qe re per Atdhe....Rruge bomba jote,

Me zjarr te gjate.

Tanket armik,

I kalle ne flake.Hej trim qendro!?...

Pemet ulin koken,

Sikur lote leshojne.

Sikur te perkundin!,,Plumbi ku te gjeti

Trim legjendar.

Hapin kush ta ndali,

Mbi token e bardhe..Edhe kur plumbi,

Ne gjoks te hapi vrime!...

Nepermjet saj ,

Kosova pa lirine.!!??..


Perjetesimi

Ai qe bije

Per Atdhe,

Lavdi ka,

Gjer ne re.Eshte nder

E obligim,

Vepren tuaj

Leme trashigim..Ne Gllogjan,

Ne mes Kosoves.

Shendrit vepra,

E Halit Cokes.E ka emrin,

Atdhetari.

Per Shqiperi,

Eshte krenari.!.


Riza coka

NJe punetore

Mendje ndritur.

Veper n'veper,

Ka shetitur'.Ne Va-Dejes,

Ne hidrocentral.

I thot Drinit,

Hovin ndal....Me traktore,

Per mbi dige.

Tu punu

Nate e dite..

Po kthen

Ujin ne drite..


Manovrator,

Mjeshter ideal,

Ne gjithe veprat

Pa u ndal....Me ato duar te arta

E mendje te ndriçuar,

Me djersen e ballit,

Vepra ka ndertuar.Sa vlere ka heroizmi!Vitet kalojne,

Si ujet nen ure.

Por emri Halit,

S'harrohet kurre.Nga gryka e pushkes,

Qe hapte zjarr.

Tani ngroh zemrat,

Per ju Kosovare.!..Me ate pushke

Stolise lirine.

Brezat qe do vijne,

Ta duan Shqiperine.Kenga e pushkes,

U fut ne histori.

Ajo do rrezatoje,

Veç perjetesi.....Nga herozmi,

Erdhi lirija.

Do te kete ne zemer,

Kosova ,Shqiperia.O Halit,

Me shoke te tjere...

Je frymezim,

Per ne Je nder!..Je lavdia e shqiperise,

Krenaria e atdheut.

Je symbol i trimerise,

Je ylli i lirise.


Kujtimi yt trimeri e rralle


Ushtojne kodra e male,

Dridhet toka me gjemime.

Hovi trimit nuk i ndalet,

N' lufte çan me guxime..!!..Halit Coka djale i ri,

I vendosur te vdes ne kembe.

Ne front te luftes,

Per liri.....Mu ne ball ka idealin,

Neper duar therorine.

Po lufton titani yne,

Per Kosove e Shqiperine.Vella ka dashurine,

Bab e nene ka idealin.

Farefis ka Kosoven,

Jestek gurin,shtepi fushen.Nuse ai ka lirine,

Roberine e ka shembur.

Mbi armikun ben kerdi,

Per nje jete plot liri....Kallet fusha shuhen jete,

Larte shepirti luftetare.

Neper flake e Plumba,

Shkon Haliti Guximtar!!!


Qe Kosova te jetoj,

Halit Coka marterizon.

Gjithe vdekjen,

e pavdekshme!?...


Pamflet,


Çdo tre prill.

Shkon e vjen.

Zemren time,

Te qete se gjen..Dielli nxeh,

E çel buçeta.

Per zemra

Qe jane te qeta....Nxen shume,

E nuk ben drite .

Per zemra,

Fort merzite!!!...Dashuria

Per liri.

Eshte vyrtyt,

Per çdo njeri.Ka nje tjeter

Qe ben drite .

Brez pas brezi,

Vec shendrite...Dashuria,

Per Atdhe.

N' zemer te Halitit,

Kish fole!...Mbi te gjitha,

Dashurite.

Eshte njera,

Qe fort shendrit!...kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks