SHKRIMI
e shtunë, 19 gusht 2017

XHEVAHIR CIRONGU: NDJENJAT E STINËVE (Poezi)

Durrës, 25 mars 2017:


 


 


 


 


 


NDJENJAT E STINËVE

Sa herë që vjen dimri

Edhe koha e trishtë troket;

Tek unë gjithë përenjtë zbrazen

Në shpirt ai plagët mi gjen.


Por prilli me lule çelur

Lëndinës së shpirtit lulëzon,

Ai të bukura ditë na fal

Buqetë gëzimesh me lule dhuron.


Pranvera mes gëzimesh ecën

Dhe verën motër rrugës takon,

E puthin me endje yllin polar

Dhe si flutur në shpirtin tim

Të dyja ato aty vallzojnë.


Dhe vjeshta me musht shege

E lag çdo ditë trupin tim ,

Atje takohen të katra stinët

Dhe jetë i japin shpirti tim.

Durrës, 20 mars 2017ÇAPITET XHELOZIA

Ashtu si moçali me ujë të ndotur

Çapitet i gjori xheloz çorape grisur,

Mendimet pa bosht i lëshon në ajër

Dhe fjalët si gunga në mur i rrinë varur.


Më kot mundohet të fajsojë të tjerët

Tek sytë i lexohet qartë xhelozia,

I lodhur çapitet në kopshtin me gjemba

Në kullën e shpirtit i është fikur drita.


Nga dehja i janë mbyllur shtigjet e gjitha

As vet se kishte menduar ç’po ndodhte,

Sa edhe parmakët e drunjta të shkallëve

Nga xhelozia kockat e trupit i qenë thyerë.


Veç dimër i çapitet nëpër syt e tij

Dhe lulet e shpirtit në vazo tharë,

Xhelozët dinë të thonë vetëm një fjalë

Edhe të mirët iu duken si të marrë.


Si algat në pellgje me ujë të ndotur

Kopjaci e xhelozi me to aty noton,

Dhe shpifjet e fjalëve i zgjat pa fund

Si hunda e kërmillit kur ecën në bar.


Kështu qënka e thënë në këtë botë

Gjithë xhelozët çapiten humnerës

Edhe mburrjen e quajnë fat!


Durrës, 16 mars 2017


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks