SHKRIMI
e hënë, 21 gusht 2017

ARBEN GASHI: BEHIDE HASANAJ - NJË JETË VEPRIMTARI HUMANITARE

Gjermani, 14 prill 2017: Më 2 prill 2017, në Velbert - Metman të Gjermanisë, veprimtari Arben Gashi në kuadër të Bashkësisë Kulturore Shqiptare "7 shhtatori" - Wuppertal (NRW), së bashku me Vehbi Gogën, Afrim Nuhën, Arbresha Nuhën dhe Aurora Hasanin, organizuan promovimin e librit "Një jetë veprimtari humanitare" të autores Behide Hasanaj.

Në këtë event të rëndësishëm kulturor, morën pjesë shumë bashkatdhetarë, mësues, biznesmenë, shkrimtarë, si dhe gazetari i RTK'së, Mon Beqiri. Për përmbajtjen e librit foli, Arbresha Nuha, ndërsa për aktivitetin dhe kohën e njohjes dhe të bashkëpunimit me humanisten, Behide Hasanaj, foli Arben Gashi.

Kam ndjekur me vëmendje gjitha aktivitetin e bërë nga z Behide Hasanaj për të kuptuar këtë humaniste të madhe.Kjo grua jetën e saj ia kushtoj njerëzve në nevoj, atyre që lufta e përgjakshme në ish'RSFJ i bëri të përjetojnë vrasje e përdhunime nga ushtritë dhe paramilitarët e luftës. Kjo humaniste një pjesë të jetës ia kushtoj edhe “Grave të dhunuara”.

Me të filluar lufta në Bosnje, znj. Behide Hasanaj bëhet pjesë, si gjithmonë e konfliktit për të mbrojtur viktimat, pa marre parasysh kush janë dhe nga vinë. Humanistja e madhe, bamirësja e shquar, shërbëtorja e të varfërve, shqiptarja e madhe, Behide Hasanaj gjatë aktivitetit të saj 37 vjeçare në Zvicër arriti të grumbulloj mbi 5 Milion Fr., për të varfërit në Kosovë.

Më 3 dhjetor, RTSH, do të shfaqë premijerën e filmit “Në rrugën e shejtrimit, të përgatitur nga regjisori Llesh Nikolla.

“Shërbëtorja e të varfërve”, Behide Hasanaj do të jetë protagoniste e këtij dokumentari, ku për herë të parë një humaniste shqiptare në Zvicër, dëshiron ta falënderon popullin zviceran për kontributin që dha në këto 37 vite për Kosovën dhe shqiptarët.

'Gesellschaft für bedrohte Völker' është organizata që mbështeti znj. Hasanaj që nga fillimi i luftës në Kosovë.

HIOB poashtu kontribuoj me mjete të shumta matriale për rindërtimin e Kosovës. Për të nderuar veprën e znj.Hasanaj në shfaqjen e dokumentarit do të marrin pjesë personalitete të njohura publike dhe politike nga institucionet zvicerrane, si dhe stafi i ambasadës së Shqipërisë dhe Kosovës në Zvicër.
kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks