SHKRIMI
e enjte, 18 janar 2018

KLUBI LETRAR 'MARTIN CAMAJ' NË ROSENHEIM PROMOVOJ LIBRIN E HAMDI REQICËS

Rosenheim, 2 maj 2017: Më 30 prill 2017, në prani të një numri bashkëkombësish, në Rosenheim, në organizimin e Klubit Letrar “Martin Camaj” u promovua libri me titull “Zhvillimi i Politikës së Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes së BE-së dhe intervenimet në Ballkan”, të autorit dr. Hamdi Reqica.

Libri i autorit, dr. Hamdi Reqica sikur ka gjetur një lexues të denjë tek bashkëkombësi ynë mërgimtar, mbase edhe po shtrihet thua në tërë pjesët ku jetojnë shqiptarët, në Gjermani. Libri u promovua edhe në Cyrih të Zvicrës, ku dhe do të rrugëton edhe në Austri e vende tjera.

Edhe pse libri është në gjuhën gjermane ajo po zgjon një kërshëri të madhe tek lexuesi, si dhe po gjen një mbështetje, arsye të jetë i informuar më hollësisht, në mënyrë shkencore për fatin e atdheut të tij për tri periudhat e caktuara, të shkuarën, të tashmen dhe për të ardhmen.

Ndërsa fjalën e rastit e mbajti prof. Mustafë Krasniqi, ku ndër të tjera tha: meqë autori vije nga jeta diplomatike, ku dhe është konsull i Republikës së Kosovës në Mynih, libri i tij në fjalë është një libër shkencor që trajton një temë shumë të rëndësishëm në rrafshin diplomatik, temë që e konkretizon në mënyrë kronologjike ecurinë e rrugëtimit të BE-së.

Pra, autori në vizonin e ti shkencor specifikon tema të ndjeshme në tërë librin e tij, ku dhe në shumë raste i qaset temës, konkretisht duke i trajtuar në mënyrë shkencore dhe diplomatike situatat e ndryshme; e konkretisht në këtë libër përfshihen situatat tepër të ndërlikuara Ballkanike, sidomos autori me një veçanti ndalet tek zhvillimet e situatës në Kosovë.


 Rreth librit, vet autori, dr.Hamdi Reqica dha një rezyme përfshirëse para të pranishmëve, ku kishte dhe pyetje të shumta, në interes të librit, po që edhe i tejkalonin pyetjet jashtë librit, po që kishin të bënin në vijimësi me lëndën e librit, edhe situatën e tanishme në përgjithësi në Ballkan, po konkretisht mbi situatën në Maqedoni. Ata që i shtruan pyetje ishin Ilmi Muzaqi, Afrim Xhaferi, Zymer Gashi etj.

Këtë promovim e bëri edhe më tërheqëse moderatori Mustafë Krasniqi, i cili doli jashtë temës së librit dhe u mor me një fushë tjetër, fushë me të cilin autori, është dhe anëtar i Klubit Letrar “Martin Camaj”.

Për këtë pjesë letrare dhe poezinë e dr. Hamdi Reqicës foli poeti Mustafë Krasniqi, ku ndër të tjera tha: unë po i qasem një teme tjetër jashtë librit, që po promovohet sot dhe që i përket rrafshit shkencor e diplomatikë. Do të ndalemi tek ajo pjesë e krijimtarisë së autorit, që i buron thjesht nga unë i shpirtit dhe që gjejmë shpirtëroren në krijimtarinë letrare të tij. Sa të figurshme aq edhe lirike, ku mbizotëron e ndërgjegjshmja, lirika, atdhetarizmi, këngëtimi për heroin, atdheun, kombin, andaj nuk është i rastësishëm vargu i tij, po thjesht një varg i ndërtuar me një mjeshtri prej një krijuesi që synon të jetë poet i mirëfillshëm. Po është një karakteristik që të dy krijimtaritë e tij, qofshin ato në rrafshin diplomatik apo letrar ngërthejnë një temë të përbashkët, ku pasqyron në mënyrë kronologjike përudhën e një historie të përgjakshme dhe diplomatike, kuptohet me trajtesa të ndryshme, shkencore e atë letrare.

Më tej Krasniqi posa recitoi poezia “Në prill të atij moti” të autorit, Hamdi Reqica shtoi: Ajo që e bënë më të qëndrueshëm poezinë e Hamdiut është vetë vargu i tij i figurshëm, varg që zbërthen tërë një histori, vetëm me këto vargje shohim se sa fuqishëm e simbolizon qëndresën qe qenien e kombit shqiptar, ku dhe thotë:

Në kullën e Longarit thërras

kuvendin e dëshmorëve.

Nga gravurat e plagëve

të tyre që kullojnë emrin Kosovë

Pas këtyre vargjeve dhe pyetjeve të ndryshme, në fund të pranishmit morën librin e Hamdiut me autografin e tij, si dhe foto në kujtim.

Autori u nda i kënaqur dhe i përshëndeti të pranishmit, ku për nder të këtij promovimi opat edhe një koktej i vogël. Shkruan: Fatmire Krasniqi


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks