SHKRIMI
e diel, 15 korrik 2018

ISMET SINANI: DOLI NË SHITJE ALBUMI I KËNGËVE 'MELODI MALLI' I KËNGËTARIT, BURIM CAKA

Linz, 28 qershor 2017: Këngëtari i talentuar Burim Caka, tashmë me qëndrim në Austri, para pak ditësh, publikoi albumin e tij me këngë folklorike, zhanrin e të cilave e preferon shumë. Albumi përmban gjithsejt 8 (tetë) këngë dhe tema bosht e këngëve të tij janë kryesisht këngë të përshkuara nga malli për atdhe, shpesh me nota të theksuara trazimi shpirtëror e me tinguj prore melankolues për vendin, mèrgimin, dashurinë dhe shoqërinë në përgjithësi.

Për vite të tëra, këngëtari nga Kaçaniku, Burim Caka, me përkushtim të madh, e kultivoi dhe e këndoi këngën folklorike. Ai, edhe kur ishte në shkollën fillore, për më shumë në shkollën e mesme, duke kaluar dhe ushtruar këtë profesion të "zemrës" siç e quan ai shpesh, në shoqëri të ndryshme kuluro-artistike në Kaçanik dhe rrethinën e tij, u mundua dhe punoi sistematikisht të formohet dhe të ngrihet profesionalisht si këngëtar i mirëfilltë në këndimin dhe kultivimin e këngëve folklorike.Edhe kur ishte në Kosovë, edhe tani që punon e jeton në Klagenfurt të Austrisë, nuk është ndalur asnjëherë, duke qenë aktiv përherë si në aktivitete që organizohen në Landin ku jeton, e po ashtu, brenda mundësive edhe në Lande tjera, për të ndihmuar dhe për të kontribuar në evenimente të ndryshme me karakter festiv e kombëtar. Dhe rrjedhimisht, pa u hezituar asnjëherë, ai i mbeti besnik stilit të këngës që e preferon.

Albumi i këngëve "Melodi malli" përbëhet nga tetë këngë:

1. Melodi malli,

2. Këngë Gurbeti,

3. Kthehu vëlla,

4. Këngë për Mujë Krasniqin,

5. Pikon loti,

6. Dashuria,

7. Loti i dashurisë,

8. Xhelezia".


Këngët, kryesisht, këndohen vetëm. Njëra nga këto, "Kthehu vëlla", këndohet në duet me këngëtarin e mirënjohur, Shaqir Cërvadiku. Muzika: Shaqir Cervadiku & Orkestra Burim Krasniqi. Tekstet e këngëve i shkruan: Milaim Mezini "Melodi malli"dhe të gjitha tekstet tjera i shkroi Izet Rraci. Studio: Etno Music - Prishtinë. Për të mos folur për përmbajtjen e këngëve, ja vlen paraprakisht që të degjohen. Dëgjim të mirë.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks