SHKRIMI
e hënë, 16 korrik 2018

GJEKË GJONAJ: MOZAIK I BUKUR KULTURASH NË ULQIN

Ulqin, 9 korrik 2017: Artdashësit ulqinakë dhe mysafirët e tjerë të gjinisë së folklorit, sidomos vlerave të pakontestueshme të trashëgimisë kulturore e shpirtërore, jo vetëm kombëtare, por mbi të gjitha evropiane për dy mbrëmje me radhë, më 28-29 qershor, ndoqën me mjaft interesim vallet popullore plot ritëm, dinamizëm, lirizëm e epizëm të grupeve dhe ansambleve folklorike nga Ukraina, Bullgaria, Litvania, Rumania, Slovenia, Bosnja e Hercegovina, Serbia, Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi. Njëherazi edhe këngë të bukura, ritme të mrekullueshme dhe kostume mahnitëse plot ngjyra e ornamente të bukura. Artistët pjesëmarrës të popujve të ndryshëm të Ballkanit me defiletë e tyre nëpër rrugët e këtij qyteti dhe me prezentimin dinjitoz, me shumë dashuri e pasion të kulturave të tyre, krijuan një atmosferë feste të vërtetë popullore, e cila u përcoll me ovacione e duartrokitje nga publiku vendas dhe të huajtë.

Ky mozaik kulturash të ndryshme është një kontribut për ruajtjen dhe pasurimin e vlerave të trashëgimisë kulturore e shpirtërore dhe për të përcjellë imazhe pozitive në rrugën e integrimeve. E veçanta e edicionit të katërt të “Dolcinium internacional festival” i organizuar me sukses nga Organizata lokale turistike, në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit, afaristët vendas dhe OJQ “Porta di Danza”, ishte ndërthurja e qëlluar e turizmit natyror me atë kulturor. Po ashtu shërbeu si një mundësi promovimi, njohje e lidhjesh të gjera të grupeve dhe ansambleve nga vendet e rajonit.Nga ana tjetër pjesëmarrësit e këtij manifestimi kulturor janë vizitorët e parë turistikë këto ditë përcëlluese të sezonit veror, edhe pse jo lajmëtarët e parë të ofertës turstike të këtij qyteti, i cili gjithmonë ka qenë, është dhe do të mbetet qytet bregdetar shqiptar me traditë të lashtë turistike, detare, kulturore e historike.

Vërtetë është diçka e bukur dhe me vlerë kur shikon dhe përjeton një atmosferë e frymë miqësie si kjo, ku ansamblet shqiptare bashkë me ato të popujve tjerë, përveçse shpalosin flamujt dhe kulturat e tyre, janë shprehje e integrimit, bashkëjetesës, tolerancës dhe shkëmbimit të vlerave të përbashkëta, në një kohë kur nga vende të ndryshme vijnë lajme tronditëse që duan pikërisht të prishin atmosferën e jetesës së popujve në qetësi e harmoni. Kjo shenjë bashkimi dhe larmie kulturash, na ndihmoftë të kuptojmë se rruga e vetme e paqes është të bashkohemi, duke respektuar ndryshimet.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks