SHKRIMI
e shtunë, 20 tetor 2018

VERA ISTREFAJ: VESHUR ME VJESHTË KJO DHIMBJE (CIKËL ME POEZI)

Kukës, 27 tetor 2017:


 


 


 


 


 


VESHUR ME VJESHTË KJO DHIMBJE

*1

Do ta marrim shpesh këtë udhë

nëpër kujtime duke shkelur,

jetësosur do mbërrijmë,

dëshirë patretur


 


Hap mendimi duke hedhur

e ndjesitë gjeth më gjeth,

fëshfërima e mendimi

bëhen bashkë, shpirti na ther


 


Pikëlon dhe dhimbja-vesë

hap i çalë, pa siguri,

vetëm koha s’di të presë

gjithë të tjerat janë aty


 


*2

Ky mëngjes

me ëmbëlsi

më pëshpëriti në vesh


 


Me rreze dielli

më puthi


 


Ndryshe,

krejt ndryshe

ky mëngjes i ri


 


Planet e ditës

më varen supeve

e mendja

më vrapon tek ti


 


E paskan harruar veten

në ëndërr,

fjetur në ty


*3


Degët e shelgut

puthen me valën e ujit

e pikojnë lot të dehur


 


Dhimbja ime e bukur

s’ka të prehur


 


Gurët e përroit

janë fjalët që s’ti thashë,

e puhiza e erës

jemi ne, bashkë


 


Ka kohë

që asnjë pranverë nuk po mund

gonxhet e shpirtit të mi çelë


 


Vijon

me valën të puthet shelgu,

e nëpër lumë

rrjedh pengu


 


Përplaset brigjeve

pengu i dhimbjes,

brigjeve të shpirti*

Mall e shi

me gjethet e vjeshtës

kacafyten,

ankthi e dhimbja

rriten


 


çdo hap i hedhur

si udhë pa kthim,

mysafiri i pritur

mbeti harrim


 


Mall e shi,

shpirti stuhi


*4


Fjala e pathënë

mbeti hënë,

por hënë prapa reje

e fshehur prej meje


 


Dhimbja m’u bë qiell

e shpresa

mbeti zog në fluturim


 


Fjala e pathënë

pikon trishtim


 


Netët e heshtjes

zhytur në terr,

gjumin e harresën

çdo natë m’i merr


 


Nuk po tretet dhimbja

në lotin e trishtimit


*5


E kam veshur me vjeshtë

dhimbjen time


 


Mantel gjethesh

për dritherima


 


Kupën e shpirtit

plot aromë frutore


 


E kam thirrur erën

të m’i shpërndajë mendimet,

e shiun

të m’i zbusë plagët e shpirtit.


 


Më përpëlitet frika

në pritje të dimrit


Vera Istrefaj, tetor 2017kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks