SHKRIMI
e enjte, 17 janar 2019

MEHMET BISLIMI: 2 NËNTORI

Zvicër, 2 nëntor 2017:


 


 


 


 


2 NËNTORI

bacë Osmani,

nesër është 2 nëntori ...

a thua do të trokas dikush

në derën e vjetër prej druri

aty pranë tek dera

tek oborri

tek trualli


 


po

ka dhe s’ka mundësi

tani në breg të diellit

bëhet fushatë

hahet mish i pjekur

dikush edhe e ha

bukën thatë

dikush pi raki

dikush bënë tregti

dikush lypës

dikush zotëri

dikush servil

dikush hafi


 


në breg të diellit

ku dielli ngrohtësinë fali

ranë

bijtë e kësaj toke

ranë

Afrim e Fahri djali


 


... mos qoftë e thënë

të kenë harruar ata këtë ditë

ata

që dikur bukën e ngrohtë

nga duartë e nënë Qamilës

kanë ngrënë!

ata që me bacë Osmanin dikur

netët kanë zbardhë

jo

edhe nëse është kështu

nuk dua të besoj

jo

nuk dua që sonte gjumin

me ndrojtje ta bëj

sonte jam me ty bacë Osmani

atje tek shelgu në oborr

ulur e ndeze një cigare

dhe

me hijen time fol

se dheu për të gjallë na treti

kaq të shkapërderdhur

ky 2 nëntor

të shkapërderdhur

na gjeti

mos qajë për ata që ranë

qajë për ne

që jemi e nuk jemi gjallë!


Nëntor, 2017

Mehmet Bislimikthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks