SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

VERA ISTREFAJ: CIKËLI POETIK "NËN PUSHTETIN E MJEGULLËS"

Kukës, 4 dhjetor 2017:


 


 


 


 


 *1

Një shall i afshtë ankthi

mbërthyer më ka

frymimin e fjalëve


 


Mendimet strukur në tru

nga dhimbja janë drunjëzuar


 


Fjalët grykëzëna

s’puqen me mendimim,

mes tyre kanë trishtimin


 


Shalli i afshtë prej ankthi

s’e përballon dot dimrin
*2

Ka kohë që në jastekun tim

nuk qasen ëndërrat


 


Qëllimet

tutje ma hedhin gjumin


 


Në udhëtimin e të pesëdhjetave

nuk po ngopem me kohë


 


Ҫ’është kjo rendje?!


 


Përpjekjet

janë në lëvizje

si dikur unë në lodrime


 


Sfilitëse rendja ime,

por e bukur!


 


Drejt qëllimeve

jam bërë flutur


 


E di stacionin tim,

por dua të mbetem në udhëtim


 


*3

Pikë vese

mbi gjethe vjeshte

shpresa ime


 


Mjafton një erë

ta hedhë mbi re

ose përdhe


 


Vjeshtëruar

janë bisedat në rrugë,

pa rigë fjalësh


 


Bëhen bashkë me rrëmbim

një grup valësh mbi Drin

e pikëz vese

mbi gjethe vjeshte

mbeti shpirti im
*4

Fatlume janë gjethet e pemëve

së fundmi, ato humus kthehen,

por dhimbjet e mia…

Ah dhimbjet e mia…

Nuk do të mund të treten
*5

Këta litarë shiu

në zbritje nga qielli

m’i kanë lidhur shpresat

që presin rreze dielli


 


Me peshën e dhimbjes

ngjitur gjer në re

kam mbetur rënduar

sot më shumë se dje


 


Litarët e shiut

e fijet e shpirtit

keq janë ngatërruar

në këtë stinë të vitit
*6

Kjo erë vjeshte

ma mori puthjen mbi gjethe


 


Puthja ime

shëtit frikësuar nën re


 


Tashmë

shpresë për të nuk jemi ne


 


Gjethe vjeshtake

bart puthjen me vesë

dhe era e nëntorit

nuk ka besë


 


Në çast bëhet stuhi

e puthja mbi gjethe

nuk ka siguri


 


Gjethe verdhacake

zër vend në një fole,

kur të kthehen zogjtë

të puthen për ne
*7

Mjegulla

zgjohet çdo ditë me qytetin tim


 


Në ikje

puthet me malet


 


Në qepallat tona,

rëndim.


 


Kjo mjegull

mbështjell shpresat tona


 


I ftohtë çdo agim!


 


*8

Gjalica ngre kryet si ajsberg

i rri Pikëllimës përbri,

mjegulla vë gjithçka nën pushet

qyteti ka veç një ngjyrë, gri


 


Pashtriku dy zonjat përshëndet

tek ngrihen kryelarta gjer në re,

Drini vijon udhëtimin e vet

nën pushtet të mjegullës mbetur nekthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks