SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

DR.MOIKOM ZEQO: 50 VJET MË PARË, CIKËL ME POEZI PËR SKËNDERBEUN

Tiranë, 8 dhjetor 2017: Në vitin 1967, 50 vjet më parë, në moshën 18 vjeçare, unë shkrova dhe botova një cikël poetik për Gjergj Kastriot Skënderbeun.

Një vit më pas, në 1968, u festua viti jubilar i 500 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar të shqiptarëve.

Në paradhomën kohore të këtij 500 vjetori unë i konceptova katër motive për heroizmin e Skënderbeiadës së shekullit XV.

Në 2018 është jubileu i 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut.

***- Moikom Zeqo në moshën 18 vjeçare -


Po i jap për botim poezitë e mia të para gjysmë shekulli

Poezia e parë “Skënderbeu” është botuar tek gazeta “Adriatiku” e Durrësit në 13 qershor 1967.

Nuk e kam përfshirë në asnjë nga librat e mi.

Poezitë e tjera „Gurëhedhësit e Skënderbeut“, „Kronikë, shekulli XV“ si dhe „Dhitë e perkrenares“ janë në librin tim poetik „Vegime të vendëlindjes“, botuar në 1968.

SKËNDERBEU

Si bardët këndoj me lirën epike

Lavdinë e kombit, që si Diell ndrit,

Ku klith shqiponja mbi pllaja e brigje

Dhe pendët e moçme me sqep shpupurit.

I shenjtë është ky vend, ky troll shqiptar,

Me mish dhe me shpirt jam i lidhur me të,

Këtu forcën e jetës un e gjej dhe e marr,

Si një dru me rrënjët e shtrira në dhe.

***

Këtu çdo gojëdhënë dhe epope madhështore

Imagjinatën time ma ndez plot me vrull,

Këndoj trimëritë e kreshnikëve heronjve,

Se gjakun e tyre ma kujton çdo muzg.

O shekuj të shkuar, përtëritmini pamjet!

Si një yll që më tepër se të tjerët ndriçon,

Heroin Skënderbe mbi kalin e bardhë,

Mbi një shkëmb të lartë mes mjegullave shoh.

***

Vështrimin krenar hedh në male ai

Dhe ngre mburojën e madhe të rëndë

Nga supet pelerina i valon me furi

Dhe kali i shpejtë tund krifën në erë.

Shqyti i trimit dhe parzmorja e praruar

Vetëtijnë të përflakura në largësi

Mburoja kumbon -gjithmonë ka kumbuar

Si çangë kjo mburojë në luftë për liri.

***

Vegimi i Skënderbeut kudo valëvitet

Si zjarr që s’shuhet gjer në amshim,

Atje pishtari i heroizmave ndizet,

Zemra e popullit të bashkuar dhe trim.

Në shekuj në shkëmbin plot myshk e gdhendur

Në kujtesën e popullit në këngët kreshnike

Gjurma e kalit të tij ka mbetur,

Si fosil i lavdisë mes jehonave të viteve,

***

Si dëshmi e fitoreve që fiset e lira

Korrën në betejat plot klithma dhe tmerr.

***

Me gjurma të tilla plot heroizma

Ka ecur tek ne historia e tërë.

“Adriatiku” 13 qershor1967

GURËHEDHËSIT E SKËNDERBEUT

Sinjale zjarresh

lajmërojnë

për armikun.


 


Dallgë të gurta malesh ngrihen në pritje.


 


Vijnë hordhitë,

(honet hapin varret e tyre)

Daulle.

Pishtarë.

Kavaleri e sulmit.

Topa.

Pushkë stralli.

Shpata.

Heshta.

Kështu sulen hordhitë për të zhdukur

shqiptarët.


 


Po mbi çallmat e tyre

rrinte vetë Vdekja,


si mbi vezët e disfatave të ardhme.

1967

KRONIKË, SHEKULLI XV

I shkëmbtë, i rëndë u hodh përmbi turqit,

Fshatari i rreptë me gjoks

Dhe sëpatë.


 


Kur pa përmes flakëve kasollen dhe grurin

Dhe gruan dhe djalin

Të therur në prag.


 


Një gjë të tillë se kish parë

As në ëndërr:

Familjen të vrarë dhe bukën të djegur.


 


Urrejtja i dha

Njëqind sopata në eshtër,

Sa turqit me çallma i korri sa mundi,


 


Pastaj i përgjakur u shtri,

Për të vdekur,

Pranë gruas së tij, pranë djalit dhe grurit.

1967

DHITË E PËRKRENARES

Se ç’hov plot liri e ngjit mbi humnera

Kopenë e shkathët të dhive,

Mbi pllajat dhe shpatet me bar,

Manaferra,

Në shkurret plot gaz të lajthive.


Dhe ngjiten ato në shtigjet e pjerrëta

Atje ku s’ngjitet njeri,

Me brirët e kthyer tehe të mprehta,

Me tinguj kumborash

Në gji.


Dhe cjapi ogiç tund mjekrën e bardhë

Kopesë në kullota i prin,

Në pellgjet plot ujë të kulluar,

Kristal,

Gazmor dhe krenar blegërin.


Çamarrokët kecër

Kërcejnë majë çukave,

Në gërxhet alpine të dehur,

Nën fletët e thanës me kokrra të kuqe,

Mbi barin e njomë dhe të gjelbër.


Se ç‘vrull plot liri i ngjit sipër honesh,

Dhitë me trup të zhdërvjellët,

Ndaj hidhen

Të shpejta, shkuma përrojesh,

Mbi strall të shkëmbejve dhe gërxhet.


Dhe mbetën ato në kujtesë të kombit,

Në vetë përkrenaren e Gjergj Kastriotit.

1967kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks