SHKRIMI
e enjte, 23 maj 2019

DR.SADRI FETIU: ZOGJTË E QYQES!

Prishtinë, 15 mars 2018:


 


 


 


 


 


Zogjtë e Qyqes

Disa thonë është përrallë e vjetër,

Të tjerë thonë është kështu, vërtet,

Sikur Qyqja s’ka shpend tjetër,

Që s’e paska çerdhen e vet.


 


Po ky shpend gjithnjë shtohet,

Në çdo pranverë bën Qyqja ve

Por e mjera kurrë s’ mundohet

Të bëjë për vete çerdhe të re.


 


Qyqja e kobshme renegate

Shumë mirë lojën do ta luaj’

Nuk e tremb kurrfarë shtërngate

Se i ka vetë në çerdhe të huaj.


 


Çelin vetë e zogjtë rritën

Se i ushqen Nëna urtake

Sa me gëzim e shohin dritën

Në çerdhe të madhe rrumbullake.


 


Zogjve të tjerë ua marrin anën,

Vishen në pupla bukuri,

Një nga një s’e njohin Nanën

Që i ka rrit’ për mrekulli…


 


Qyqja e Madhe i ka mësuar

Si të fshihen të kamuflohen,

Në ç’kohë duhej fluturuar,

Se çfarë ishin mos të zbulohen…


 


Një nga një sa shpejt po shkojnë

Në vende të reja shend e verë

Gjithkah çerdhën e glacojnë

Se janë Qyqe këta të mjerë…


 


Kështu po ndodh tash ndër ne

Zogjtë e Qyqes po na shkojnë

Kjo nuk është më punë e re

Keq vetveten e zbulojnë…


 


Populli s’mbetet kurrë pa shpresë,

Mirë e njeh këtë shpend të shkretë

Qyqe ish – Qyqe do të mbesë!

Kështu do të ndodh me të vërtetë…
***

“Po, në pjelltë mushka…!”

Post skriptum për poemthin “KEQ DËSHTOI EDHE NASRADINI”


…Paska zbritë përroit tatëpjetë

Me gomar është përshëndetë,

Nasradini, mor, lul’ i s’ amës

Ia dha vajit e i thirri gjamës,

Dhimbshëm zërin duke dredhur

Është bërlykë si ka i tredhur…


 


…Mendjehollë ish Nasradini:

“S’heqim dorë, tha, nga kufini,

Se mileti po rri në këmbë,

Lodhur është me shpirt ndër dhëmbë

Edhe mendjen e paska top

Po i lyp vizat për Avropë...”


 


…Kryeipari - qengj i butë,

Sa fort trimat i paska lutë:

“Ndalnu burra, mos m’u ngutë.

Mos ta bëjmë të zezën futë,

Nuk është puna hiç për tutë,

Po kështu mushka i do drutë!”


 


…Dhe shkoi trimi i veshur krushkë,

Pa fyshekë e hiç pa pushkë

E t’ia futi: “fuk e n’ dushkë”

Ra në Cetinë e bleu një mushkë…


 


…Nëpër male plot me borë

Qëndron burri këmbë e dorë,

I shkonë mushka si motor

Qe nga Kulla e në Çakor…


 


…Jep premtime fushka- fushka:

“Do t’i heqim vizat – larushka,

Do t’i kthejmë malet me dushka…”

Thotë mileti: Po, në pjelltë mushka…!”kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks