SHKRIMI
e hënë, 15 korrik 2019

DR.VAXHID SEJDIU: VALLJA JOTE E BUKUR (AGRON BAJRAMIT)

Zvicër, 10 prill 2018: Janë të rrallë artistët – valltarët, të cilët personifikohen, aq bukur me vallen origjinale shqipe. Një ndër më të suksesshmit është padyshim artisti i mirënjohur shqiptar Agron Bajrami. Një motiv i këtillë më frymëzoi të shkruaj këto vargje, me titull “Vallja jote e bukur”.


 


 


 


Vallja jote e bukur!

• Agron Bajramit


 


Dora n`fluturim

Qiellin përshëndetë,

Vallja jote e bukur

Neve na dha jetë.
Lëvizjet e dorës

Janë për ne frymëzim,

Vallja jote e bukur

Është derdhë n`pikëllim.


 


Dhe një natë e gjallë

e ndali vallen rëndë

hapërimi drejt diellit

kaloi thjeshtë në këngë.


 


Në dallgën e valles

Kujtimet rrinë si retë

Kjo valle e bukur

S`mund të qëndroj e zbehtë.


 


Një plis mbi dhe

Emrin ta lartëson

Një këngë e heshtur

Vallja jote vazhdon.
Vallja jote vazhdon

Po sa njëmijë fjalë,

Është rrëfim me vete

Është një këngë e rrallë.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks