SHKRIMI
e martë, 18 qershor 2019

DR.VAXHID SEJDIU: LIRIA MATET ME GJAKUN E DËSHMORËVE DHE SAKRIFICËN E ATDHETARËVE!

Zvicër, 19 tetor 2018: “Liria nuk mund të përfytyrohet pa gjakun e dëshmorëve të kombit dhe sakrificën e atdhetarëve ndër kohë”

Historikisht është dëshmuar se rezistenca e popullit shqiptar në këto troje ka qenë në vazhdimësi. Ajo për asnjë çast nuk është ndërprerë. Edhe në momentet më të vështira, forca e bijave dhe bijve më të mirë të kombit e ka çarë shtetrrethimin duke shfaq një rreze shprese për të ardhmen e atdheut. Nëse e shfletojmë të kaluarën historike apo nëse i dëgjojmë me vëmendje rrëfimet e këtyre njerëzve të thjeshtë vijmë në përfundim, se liria i ka sytë, forcën dhe sakrificën e këtyre atdhetarëve. Nga jugu në veri apo nga veriu në jug, çdo ditë e re ka sjellë lajme, nga më të ndryshmet, por edhe lajme tragjike, qoftë në përpjekjet individuale apo rajonale me karakter kombëtar. Të gjitha përpjekjet shqiptare ndër shekuj kanë pasur dhe kanë një përfundim: luftën për liri dhe çlirim kombëtar. A ka fjali më të bukur që mund të identifikojë një popull që lufton me shekuj për lirinë e tij. Dhe ky definicion vlen për popullin shqiptar, ndër popujt më liridashës të botës. Me të drejtë theksohet në të gjitha dokumentet historike në të kaluarën e largët dhe të afërm, se shqiptarët me shekuj kanë qenë në shënjestër të pushtuesve të ndryshëm, të cilët për qëllim kanë pasur nënshtrimin e popullit shqiptar, pushtimin e tokave, rrëmbimin e pasurisë dhe shkatërrimin e çdo gjëje shqiptare. Por, shqiptarët falë sakrificës së këtyre njerëzve kanë penguar realizimin e planeve të ndryshme të pushtuesve të vjetër dhe të sotëm. Kujtesa e popullit shqiptar është shumë më e pasur se sa historia e shkruar. Ndoshta se ne shqiptarët më lehtë flasim seç shkruajmë. Një dëshmi e këtillë vërtetohet edhe për luftën e fundit, luftën lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila me forcën, përpjekjet dhe sakrificën arriti të prek “qiellin e lirisë”. Dhe ne, çuditërisht më pak shkruam se sa folëm për të. Duke harruar se emblema e UÇK-së, ishte dhe është emblema e lirisë, emblema e gjakut që zbukuroi kombin shqiptar. Por, jo vetëm që zbukuroi por edhe solli lirinë. Dhe thënë sa më thjeshtë, sa herë që shkruaj për atdhetarët apo heronjtë e kombit kam një ndjenjë të njëjtë. Secili me duket më i bukur, më i pashëm, më i guximshëm, më trim se tjetri. Sa herë që jam munduar të shkruaj për to, portreti i tyre më është identifikuar me pamjen dhe me bukurinë e lirisë. Lirinë nuk mund ta kuptoj pa pamjet e tyre. E njëjta gjë më ndodhi edhe me Isa Demajn, atdhetarin, kryengritësin, intelektualin dhe profesorin e palodhur gjithnjë në shërbim të atdheut. Dhe, pasi lexova monografinë me titull “Isa Demaj – Jeta dhe veprimtaria atdhetare” të përgatitur nga prof. Dr. Zymer Neziri, shkrova këto vargje.

Baladë për Isa Demajn!


„Vetë zoti që e ka falë Isa Demajn, do të thotë se Zoti i ka dashtë shqiptarët“ – Adem Demaçi

Çdo herë,

Kur atdheu është në rrezik

Atdhetarët bëhen themel i saj,

Dhe shpirti natyrshëm këndon,

Për Shqipërinë.


Në vazhdimësi,

mbi trojet shqiptare

stuhi e fortë,

heronjtë qëndrojnë krenar, si ora në mur.


Hej, o Isa Demaj

Emri yt jehon Kosovës,

Maleve të Shqipërisë.

Se atdheu ka nevojë për trimat,

Sa herë që hienat vazhdojnë të sillen

Për rreth Shtëpisë së Madhe.


Sa herë shqiptojmë emrin tënd,

buzëqesh i gjithë Kelmendi

Dhe Kosova, me ty flet:

Heronjtë e kombit,

nuk vdesin

Nuk ka stinë që mund t`i tret.


Lojërat politike, prapaskenat heshtin

Vetëm atëherë kur trimat i dalin zot atdheut,

Nga Veriu në Jug,

apo nga Jugu në Veri.


Një amanet kemi nga baballarët,

Se armiqtë nuk kanë besë.

Ata veprojnë si në përrallë

Heshtin apo hynë në qark,

Se kanë frikë çlirimtarët

Se përndryshe, ata pinë gjak.


Posa errësira të lëshohet

Dhe erërat të hedhin lak,

Egërsisht sulmojnë gjakpirësit

Brenda natës arrin në prag.


Prandaj,

çohu o Isa Demaj

Se edhe sot,

Kosova ka nevojë

Për fjalën tënde burrnore,

për qëndresën dhe guximin tënd,

Se hasmi në Qafë të Dasmorëve

krushqit i ka ngrirë

- Ata janë bërë gurë!
Hidhe një këngë maje krahu

Pashë sytë e dadës Shotë,

Se shqipet nuk vdesin

Por, gjaku për liri i amshon.


Në dimrin e madh

Aty ku ngulte armiku dhëmbët,

ishe ti o Isë,

bashkë me shokët,

simbol të besës, e të gjakut

Te këmbët e atdheut,

me flamurin kuq e zi në ballë.


Nuk kishte flamur tjetër o Isë

as më 1968, as më1981, as më 1997,

nuk ka, as edhe sot...


Nuk kishte tjetër emër o Isë,

Përveç nënës Shqipëri.

Që i bënte burrat tok.


Prandaj,

Zgjohu o Isë,

se atdheu ka nevojë për hijen tënde,

të presin Rugova, Mitrovica, Kosova...

bashkë me shokë...

Se hijet e zeza kanë marrë hov nga Nishi, Podgorica...

Çohu o Isë,

e t`ia hedhim këngës për Lidhjen e Prizrenit...


Walenstadt, 2016kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks