SHKRIMI
e hënë, 27 janar 2020

ANGJELINA GEGAJ: MALLI IM DHE PAFAJËSIA

Shkodër, 6 prill 2019:


 


 


 


 


 


MALLI IM DHE PAFAJËSIA


 


Jam udhëtar i pavdekshëm,

në këtë rrugë të lagjes,

mashmë i pandreqshem,

me zhurmat e shapkes.


 


Jam udhëtar i pavdekshëm,

po ec me përmallim,

a ma shpëton jetën,

jeten e shpirtit tim?!


 


Gjumin s'do të ta prish,

po shapkat bëjnë zhurmë,

jeta me është bërë si të ish....

se më merr malli shumë.


Në derë s'do të të trokas,

do thyej dhimbjen me sa fuqi të kem,

s'do flas as s'do bërtas,

rojtar i gëzimit tuaj do të jem.


Kur këtë lagje e lashë,

më hodhët një grusht dhe',

gjë tjetër s'pashë

aty filloi një jetë e re.


 


Kjo është lagjja ku dikur,

hëngra buke, bëra pazar,

Ku për së vdekuri,

me shtrinë në trotuar.


 


A rriten vallë lulet të bukura si dikur?

Apo u hidhëruan e u kthyen në gurë?

E gurët lëvizën nuk qëndruan dot,

E mua me mbytën, me mbyten në lotë.


 


Kjo është lagjja ku shihemi rrallë.

Tashmë i vdekur, ringjallem me mall!


 


PAFAJËSIA
Rrugët e ngushta ku kaloj,

janë dimër qe më ftohin,

etje që dalëngadalë po me thanë.

Në djall kjo pafajësi.


Sa herë kujtimet po më mbysin,

edhe sa herë?

edhe sa herë?

a ka shpëtim, a ka?


 


Në djall kjo pafajësi,

më vrit ose me beso,

si të jetoj me barrë mbi shpinë.

si ta tregoj unë shpirtin tim?

në djall kjo pafajësi.
Angjelina Gegaj, Shkodër, 6 prill 2019

_________

ANGJELINA GEGAJ: GUR I HESHTUR

http://www.pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=6186kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks