SHKRIMI
e hënë, 20 janar 2020

VERA ISTREFAJ: FJALA E FISHTËS

Kukës, 12 Korrik 2019:


 


 


 


 


Fjala e Fishtës

Fjalë e Fishtës në shpirt si heshtë

e vërtetë dhe sot ka mbetë

“Se shqiptarët kanë ba be

mend me shit e mos me ble”


 


Ah o At çfarë konstatimi

thikë e mendjes zemrën mbërriti!


 


Hundëpërjetë shqiparët mes vetes

e bëjnë zero vlerën e jetës


 


Koha ikën vijnë zhvillime

jeta jonë ndër lëngime

në plagëzemër më mbërrin

fjala jote vetëtimë


 


Fjala jote peshë të vërtetë

s’e fundosen stuhi e dete


 


Në çdo faljë, në çdo nderim

fjala jote thek’ mendim

e ma shkund mendjen përgjumur

se kush shet është veç i humbur.


 


Udhëtoj në histori

Shoh ku ishim, ku jemi tani


 


Po ma shtrydh truri mendimin

ç’shiti shqiptari që humbi drejtimin

Ah, o At sa mirë e the

“Se shqiptarët kanë ba be

mend me shit e mos me ble”

Vera Istrefaj - Kukës, 12 korrik 2019

------------------------------------KUSH ËSHTË VERA ISTREFAJ

Vera Istrefaj është lindur në Kukës më 1 nëntor 1975. Që në vegjëli ka botuar vjersha dhe skica në shtypin e kohës.

Në vitin 1991 është paraqitur në një Almanak të krijuesve me 76 poezi dhe me një skicë.

Që prej asaj kohe ka botuar herë pas here brenda dhe jashtë Shqipërisë në shumë media të shkruara. Ka qenë pjesëmarrëse në shumë konkurse letrare ku edhe është nderuar me çmime.

Ka botuar librat:

“Shiu i fundit”,

“Nënqeshja e ëmbël”,

“Në akuj digjem”,

“U jepem udhëve”,

“Qielli i shpirtit tim”,

“Vese shpirti” dhe

“Lirikat e Pikellimes”

Është juriste në profesion dhe është aktiviste e shoqërisë civile, avokate e të drejtave të njeriut me nje eksperiencë 20- vjeçare.

Është koordinatore e rrjetit “Barazi në vendimmarje” për Qarkun Kukës.

Në vitin 2009 është nderuar me “Mirënjohje për kontributin e dhënë në komunitet” dhe është përzgjedhur një ndër 10 personat më aktivë në rang kombëtar.

Është e martuar dhe është nënë e dy djemve. Punon e jeton në Kukës, ku është kryetare e “Lidhjes së Shkrimtareve dhe Artistëve të Shqiperise” - Dega Kukës


___________

VERA ISTREFAJ: UDHËTIM NËN NJË TIS MISTIK

http://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=8387


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks