SHKRIMI
e hënë, 10 gusht 2020

ANGJELINA GEGAJ: VENDI IM, PA SHPRT DHE DHUNA (Poezi)

Shkodër, 16 tetor 2019:


 


 


 


 


VENDI IM


Kam krenari për ty, kur flas

Vendlindja ime, djepi im

Kur të kujtoj, kthej kokën pas

Por jam shumë larg, tej në mërgim.


 


Kam shumë mall veç të të shoh

As malet e tua nuk duken kund

Të hedh sytë, të them… të njoh

Të kthehem prap në atë katund.


 


Për një kohë të gjatë s'mund të kthehem

Të fala mi ço vendit tim o erë

Me shpjerë atje që të dëfrehem

Nderën ta kthej nëse mundem ndonjëherë.


 


Hapa derën, erdhi mëngjesi

Era hyri me turr e tërbim

Aromë fushe e ngrohtësi dielli,

ti seç ma mbushe shpirtin tim.


***PA SHPIRT

Anija përmes ujit shkonte

Era pa skrupuj e shtynte nga pas

Më kapte për fyti e s'më lironte

Pa marr frymë, gati s'po plas.


 


O breg i bekuar, pse s'më afrohesh

Këtë shpirt unë ta shpëtoj?

Ty s'të ngroh dielli e as nuk ftohesh

Prej së largu unë po të shikoj.


 


O ujë, pse po kërkon strehë tek unë?

Kur as për vete strehë nuk kam

Unë i mjerë edhe pa gjumë

Ti s'më lë nam e as nishan.


 


E prej së largu mos më shiko

Por hesht si kurrë në jetë

Tani as frymën mos ma liro

Por ma merr me të shpejtë.


 


Anija që përmes ujit shkonte,

tash tu bë strehë me një çati.

Në heshtje si hije më vështronte.

Më le pa shpirt e pa shtepi.


***


DHUNA


Të jetoj a kam të drejtë?

Fjala ime është e shenjtë

Loti im tregon diçka

Se për mua jetë nuk ka.


 


Floku im do që të rritet

Trupi im s'dua të vritet

Syri im s'dua të qajë

Këmbët dua të më mbajnë

Dorën dua lart ta çoj.


 


Jetën time që ta mbroj

Se kam shpirt a e mendon?

Ndoshta vetëm kaq kupton

Se kam gjak e kam ndjenjë.


 


Po për ty as'gjë nuk vlejnë

Me një grusht më hedh tutje

S'bën punë fjalë e asnjë lutje

Ty as'gjë nuk të ndalon.


 


S'bën punë ar as medaljon

Veç një hap para të bëj

Më mëshirë dot nuk gjej

Vallë të pyes, a e kupton

Se me dhunë as'gjë s'fiton?


____________

ANGJELINA GEGAJ: MALLI IM DHE PAFAJËSIA

http://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=8659


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks