SHKRIMI
e shtunë, 08 gusht 2020

VAXHID SEJDIU: DOLI NUMRI I TRETË I REVISTËS 'BASHKIMI' NË USTER TË ZVICRËS

Zvicër, 23 tetor 2019: Ditë më parë doli edhe numri i tretë i revistës “Bashkimi” në Uster të Zvicrës, e cila që nga numri i parë, tërhoqi vëmendjen e lexuesve shqiptarë për përmbajtjen dhe trajtimin tematik. Derisa numri i parë dhe i dytë ishin numra që përcjellin një mesazh të qartë, se në mërgatën shqiptare po lind një revistë serioze, për nga natyra e shkrimit dhe cilësia e saj, për numrin e tretë mund të themi me plot gojën se kjo revistë me 32 faqet e saj e plotëson një zbrazëtirë kulturore në mërgatën shqiptare në Zvicër dhe më gjerë. Prandaj me materialet e trajtuara me plot kujdes, lirisht mund të krahasohet me simotrat e saj në atdhe.

Dhjetë faqet e para janë materiale të cilat sjellin aktivitete të shoqatës “Bashkimi”, angazhimin e tyre, të cilët me mund dhe sakrificë punuan me muaj në shërbim të shoqatës, me qëllim që të realizohen qëllimet e parashtruara: rregullimi i lokalit të Shoqatës dhe organizimi i Panairit të Librit. Po ashtu në këtë revistë zë vend edhe prezantimi i ish- anëtarëve të kryesisë, intervistat (me z. Afrim Hasajn, Hysni Hajdarin dhe rapsodin Isuf Rashitin), të cilat e plotësojnë mjaft bukur rubrikën rreth Shoqatës dhe për Shoqatën.

Ashtu siç paralajmërohet që nga faqja e parë, kjo revistë është botim i Shoqatës “Bashkimi” në Uster të Zvicrës,e cila me punën e saj është bërë shembull i ruajtjes dhe zhvillimit kulturor të shqiptarëve në këtë anë. Thënë shkurt ky numër i dedikohet Panairit të Librit “Diaspora 2019” të organizuar me datën 15. Shtator 2019 në Sallën e qytetit në Uster, duke bashkuar një numër të konsiderueshëm krijuesish të mërgatës shqiptare, shtëpi botuese dhe dashamirë të librit me moton “udha e librit deri në diasporë”.E gjithë kjo përshkruhet në faqet 11-16, ku lexuesi ka mundësi të lexoj, se si kjo Shoqatë e vyeshme arriti të organizoj me forcat e veta një Panair Libri me përmasa të këtilla. Në njoftimin e saj shihet qartë një falënderim për të gjithë ata që punuan dhe vepruan në shërbim të realizimit të Panairit. Dhe pastaj në shkrimet e autorëve të ndryshëm si Rexhep Rifati, albinfo.ch. , Lirim Begzati etj.,do të sjellin në faqet e revistës një mori shënimesh nga dita e Librit. Vend të merituar në revistë zënë nxënësit e shkollave shqipe, pjesëmarrës të konkursit letrar në Panairin e librit, fëmijët, të cilët sëbashku me prindërit e tyre kishin ardhur për të qenë sa më afër librit, për të dëgjuar fjalët e shkrimtarëve dhe natyrisht më të mirët për të marrë shpërblimet e merituara – dhuratë nga Shoqata “Bashkimi”.

Materialet e trajtuara marrin katër pamje: aktivitete kulturore, prezantim të anëtarëve dhe grupit të valleve, letërsi dhe duke e mos e harruar shkollën shqipe si vatër të ruajtjes dhe zhvillimit të gjuhës amtare. I gjithë ky kolorit të jep një pamje kuq e zi.

Revista mund të lexohet me një frymë dhe në fund të saj pa dashtë rrjedhin fjalët: Ju lumtë anëtarë të shoqatës “Bashkimi”, sepse vetëm me punë iu mbyllet goja smirëzive, atyre që e pengojnë rritën e shkollës shqipe dhe ruajtjen e kulturës shqiptare.

Dhe fare në fund mund të themi se kjo revistë posa ta marrësh në dorë të bënë për vete, me materialet që trajton, me fotografitë që i japin gjallëri revistës dhe e përshkruajnë mjaft bukur angazhimin e këtyre të rinjve në ruajtjen dhe zhvillimin e kulturës kombëtare.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks