SHKRIMI
e diel, 29 mars 2020

ANGJELINA GEGAJ: PËRTEJ BOTËS, PAS VDEKJES DHE LULET ROZË

Shkodër, 23 janar 2020:


PËRTEJ BOTËS


Si valixhe shpirti im

Gjithçfarë kujtimesh mban

Me fjal qesh si tregim.

E përmbrenda qan.


Pandalur kërkoj

Në gojë të ëmbla

Mirësinë që se njoh

Që shume ma do zemra.


A ka sy mirësia?

Vetveten të tregojë

Ta dhurojë dashurinë

Të bardhë si medaljon.


Në një ëndërr që nuk shuhet

Krijoi imazh të ri.

Në mendje me shkruhet

Një botë pa asnjeri.


PAS VDEKJES


Frymë s'do mund të marrim

E frymë do të kërkojmë

Pas vdekjes çdo jemi?

Hije që vërdallë vijnë e venë.


Endacakë me shpirt a pa shpirt!

Ku tretemi?

Dyer të mbyllura apo të hapura?

Varkë që pret në bregun e heshtjes.


Se ku vete nuk e di!

Këmbanat që do na zgjojnë

Nga gjumi i thellë i kësaj bote

I këtij mjerimi, as njëqind vjeçar jo.


Por i një rrugëtimi që askush s'e di

Fundin kur do ta ketë

Prapseprapë të gjallë, me bukë e me gjellë

Ushqejmë mishin,po shpirtin vallë?


Këmbana do të na zgjojë.

Por ... pas vdekjes çdo të jemi?


LULET ROZË


Zëri i zemrës nuk flet me qiellin

Zëri i zemrës nuk flet me tokën

Zëri i zemrës flet me vetveten

Mes njerëzve është e gabuar.


Frika e heshtjes s'duhet të thyhet

Nga korba që vjedhin lumturi

Nuk u falet mirësia të zezave

Në pusin e errët lulet rozë.


Edhe hënën e stolisi syri im

Jo shikimi i vakët e i mjeruar

Por loti vezullues po bie

Jo një, por një e nga një.

_________

ANGJELINA GEGAJ: KUJTO, DIMRI, PSE? (POEZI)

http://www.pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=9202kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks