SHKRIMI
e enjte, 02 prill 2020

SHERADIN BERISHA: RREZIKU NGA SHKATËRRIMI I RACAVE DHE KOMBEVE!

Pashtriku, 9 shkurt 2020: Martesat e përziera midis racave dhe kombeve dhe pastaj midis pasardhësve të tyre i shkatërrojne racat dhe kombet!

Në shekujt XIX-XX racat dhe kombet u forcuan! Nëse i analizojmë trendet e shpërnguljeve dhe zhvendosjeve të njerëzve me raca e kombe të ndryshëm nga faktorë gjithashtu të ndryshem (luftërat, varfëria etj), atëherë shekujt XXI-XXII mund të jenë shekuj të shkatërrimit të racave dhe kombeve!

Psikologu, sociologu dhe antropologu francez, Gustave Le Bon (7 maj 1841 - 13 dhjetor 1931) në librin "Psikologjia e racave" shkruan:

"Të kryqëzosh (përziesh) dy popuj, kjo do të thotë të ndryshosh njëherit si konstitucionin e tyre fizik, ashtu dhe konstitucionin mendor." "Pasoja e parë e kryqezimeve ndërmjet racave të ndryshme" - thotë Le Bon - "është shkaterrimi i shpirtit të këtyre racave, do me thënë, të asaj tërësie idesh dhe ndjenjash të përbashkëta që përbëjnë forcën e popujve, dhe pa të cilat nuk ka as komb, as atdhe"...(f.34)

Një popull mund të humb shumë gjera, mund të pësojë katastrofa, e me pas të mëkembet përsëri. Por kur ai humb shpirtin e vet, i ka humbur të gjitha dhe nuk ngrihet më!


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks