SHKRIMI
e enjte, 02 prill 2020

Arif Ejupi: Florian Zili, shpresë e basketbollit zviceran dhe atij botëror

Gjenevë, 10 shkurt 2020: Ibraim Zili,nga fshati Odër i Pollogut të Maqedonisë së Veriut,së bashku me shumë bashkëfshatarë të tij për shkak të mos perspektivës dhe gjendjes së rëndë politiko -ekonomike u detyrua që më 16 qershor të vitit 1989 të emigronte në Zvicër.

Meqenëse,Zili ishte i lidhur ngushtë me vendlindjen e tij ,as që kishte parashtruar kërkesë për strehim.

Ai,mendonte që të bëjë punë të përkohshme stinore dhe me paratë e fituara të kthehet në Odërin e tij të dashur,për të rimëkëmbur sadopak ekonominë familjare.

Planet e Zilit,ndërrojnë tërsisht me agresionin e hapur të sllavo-maqedonasve ndaj shqiptarëve autokton të Maqedonisë së Veriut.

Ibraimi si profesionist i vërtetë i fushës së gastronomisë edhe pse ende pa status të definuar merr oferta të shumta pune nga Hotele dhe Restorante të njohura të kantonit Vaud të Zvicrës.

Do të jetë ish- presidentja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme të këtij vendi,zonja, Micheline Calmy - Rey,që do ta vlerësojë lartë punën prej gastronomi të kualifikuar të Zilit.

Ajo,rastin e tij do ta paraqesë si tejet interesant dhe të veçuar,edhe në Mediet zvicerane,qofshin ato vizive apo të shkruara.Nga e djathta në aksion Florian Zili

Natyrisht,që edhe rekomandimet e udhëheqësve të hoteleve dhe restoraneve në favor të Ibraim Zilit do ta bëjnë efektin e vet.

Kështu që në verën e vitit 2007,Zyra Federale për të Huaj në Bernë,merr vendim që Zilit,dhe familjes së tij t'i njihet qëndrimi në Zvicër.

Ibraim Zili, pa qenë as edhe një ditë të vetme barrë e arkës së shtetit,tani me qëndrim të zyrtarizuar merr angazhime shtesë.

Ai,fillon detyrën prej mësimëdhënësi në Institutin hotelier me famë botërore “Ecole hoteliere de Lausanne” më çfarë arsyeton plotësisht përkrahjen e miqve zvicranë ndaj tij.

Rrugën e suksesve të babait po e trason Florian Zili

Floriani,që para një jave ka mbushur 16-vjet,krahas suksesit në mësime po shënon rezultate të jashtëzakonshme edhe në basketboll.

Ekspertë të shumtë të këtij sporti të popullarizuar si në Zvicër,ashtu edhe jashtë saj Zilin,po e shohin si shpresë të basketbollit helvetik,dhe të atij botëror.

Klubi ku Floriani,luan quhet“Pully Lausanne Foxes”që sivjet mbush 69 -vjetorin e themelimit. Selia e skuadrës është në paralagjen Pully të Lozanës.

Ngjyrat e fanellave të skuadrës janë kuq e bardhë. Takimet si vendase ekipa i zhvillon në palestrën e sporteve “Arnold - Reymond" të Pully.

Floriani,luan në të ashtuquajturin grup CPE,i njohur ndryshe edhe si Asociacioni i promovimit të top talentëve të Zvicrës,në basketboll.

Ai,po ashtu është edhe pjesë e grup-moshave U-17 të kombëtares zvicerane. Zili i plotëson të gjitha kushtet prej lojtari perspektivë ,dhe me një të ardhme të ndritur.

Trajnerët: Lorik Zili,Eric Eduge,Michel Voide,Eldin Maksutoviq,Milan Mrkoniq dhe Giorgio Mihovski ,janë të impresionuar me lojën e shkëlqyer të Zilit.

Ai,të shumtën e herëve është në listën e shënuesve më të mirë. Realizimet e tij prej tri pikëve vijnë jashtë harkut të trekëndëshit që ka distancë prej 6,25 metra nga koshi.

Zhdërvjelltësia dhe respektimi me përpikmëri i rregullave të lojës kanë bërë që Florian Zilin,ta lakmojnë edhe shumë skuadra të njohura të Kroacisë,Sllovenisë,madje edhe të Serbisë.

Udhëheqësit e seleksionit të Zvicrës,në basketboll duke vlerësuar talentin e rrallë të Zilit,i janë drejtuar Zyrës së Natyralizimit në Bernë,me kërkesën që këtij basketbollisti shpresë të Zvicrës, t'i përshpejtohet procedura e dhënies së shtetësisë së këtij vendi.

Mbase,është vërejtur edhe interesimi serioz i trajnieres përgatitore në skuadrat e NBA-s,Laquita Thompson,që tetovarin Zili,si një talent të papërseritshëm ta sjellë në ndonjë klub profesionist të basketbollit,në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zonja,Thompson e ka vëzhguar disaherë Zilin,me paraqitjet e të cilit është ndarë shumë e kënaqur.

Të gjithë shpresojmë që Zili, së shpejti do të bëhet mburrja jonë në këtë sport atraktiv, dhe të

episodeve mjaft tërheqëse.

 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks