Të NDRYSHME
e enjte, 04 mars 2021

ҪKA THOTË PRESIDENTI AMERIKANË, THOMAS JEFFERSON PËR BANKAT PRIVATE?!

Pashtriku, 27 Mars 2020: Thomas Jefferson (2 prill 1743 - 4 korrik 1826) ishte njëri nga etërit - themelues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, autori kryesor i Deklaratës së Pavarësisë dhe njëri nga teoricienët më me ndi...

me shumë

ALFRED CAKO: KUSH PRET MONEDHËN KONTROLLON GJITHË EKONOMINË DHE SHOQËRINË POLITIKE TË NJË VENDI!

Tiranë, 18 Qershor 2019: Nga ky titull kuptohet se prerja e monedhes eshte biznesi me i mire; do te shtoja edhe me i lehti. Kur monedhat e shume vendeve te medha priten nga i njejti grup njerezish ose nje Trust bankieresh, atehere ky grup kontrollon gjithe ekonomite dhe shoqerite po...

me shumë

SHERADIN BERISHA: 'VETËVRASJA' E ADOLF HITLERIT ISHTE NJË MASHTRIM I MADH HISTORIK! AI NUK BËRI VETVRASJE (MË 30 PRILL 1945), POR U ARRATIS NË ARGJENTINË! ATJE U GJETË VARRI I TIJ! (FOTO+VIDEO)

Pashtriku, 1 maj 2019: Falsifikimi i historisë së Hitlerit! Në historinë zyrtare shkollore kemi mësuar se, "më 30 prill 1945, Adolf Hitleri dhe gruaja e tij, Eva Braun kanë bërë vetëvrasje, në një bunker sekret në Ber...

me shumë

SHERADIN BERISHA: BESIMI, ZOTI DHE INJORANCA!

Pashtriku, 01 maj 2019: Në debate të shumta ka mendime të ndryshme lidhur me besimin, zotin dhe injorancën e njeriut! 

Ҫka mendojnë dijetarët?! Teologu, eseisti dhe filozofi danez, Sören Kierkengaard...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NJERIU I DIOGJENIT!

Pashtriku, 17 mars 2019: Një ditë Diogjenin (filozof i antikitetit) e panë me fener të ndezur në pikë të ditës dhe kalimtarët e pyetën se ç’kërkonte me fenerë kur duket çdo gjë (!), ai u përgjigjet:...

me shumë

SHERADIN BERISHA: RELIGJIONI I ARTUR SHOPENAUER'it!

Pashtriku, 16 mars 2019: Filozofi i shquar gjerman Artur Shopenauer (Arthur Schopenhauer, / 22 Shkurt 1788 - 21 Shtator 1860), lidhur me religjionin (fenë) ka thënë: "Frytet e kristianizmit ishin luftërat fetare, masakrat, kryqëzatat, inkuizicioni, asgj&eum...

me shumë

ALBERT LULUSHI: DËSHTIMI I CIA-s NË SHQIPËRI (1949 - 1954)

Pashtriku, 4 mars 2019: Një nga enigmat më të mëdha të diktaturës komuniste në Shqipëri, por edhe të historisë së CIA-s, është pa dyshim përpjekja që bënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës pë...

me shumë

DREJTUESIT E REVOLUCIONIT RUS U FINANCUAN NGA KAPITALISTËT!

Bota,al, 8 shkurt 2019: Ndoshta dy njerëzit e parë që të vijnë ndër mendje, kur flitet për Revolucionin Rus të tetorit 1917 janë Leon Trocki dhe Vladimir Lenin. Të dy qenë komunistë të vendosur, dhe mesa duket forcat lë...

me shumë

SHERADIN BERISHA: OPINIONET DHE FAKTET HISTORIKE

Pashtriku.org, 7 dhjetor 2018: Shpeshherë lexojmë opinione të ndryshme për ngjarje të shumta historike, të cilat parimisht nuk prezentojnë historinë e mirëfillt, sepse opinioni i bazuar në imagjinatë e 'mbyt' faktin historik! Rrjedhi...

me shumë

SHERADIN BERISHA: FUQIA E SISTEMIT TË KREDITEVE!

Pashtriku.org, 13 tetor 2018: Presidenti i 28'te amerikan, Woodrow Wilson (1913-1921) ka thënë se 'industria amerikane menaxhohet nga një fuqi e padukshme, e organizuar, e ndërtuar, e kompletuar dhe e pakapshme'. - Cila është ajo fuqi?! - &...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks