SHKRIMI
e diel, 25 shkurt 2018

SHERADIN BERISHA: KARL MARKSI, 'MANIFESTI I PARTISË KOMUNISTE', KOMUNIZMI DHE NAZIZMI!

Pashtriku.org, 30. 09. 2016: (Cilin Marks e kemi mësuar në shkollë dhe cili ishte Marksi i vërtetë?!) Në lëndën e marksizmit kemi mësuar se Karl Marksi (5 maj 1818 - 14 mars 1883 /emri i vërtetë Moses Mordechai Marx Levi), ishte një filozof, ekonomist politik dhe organizues revolucionar i Shoqatës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Ishte djalë i një avokati hebre i cili në vitin 1824 së bashku me familjen konvertohet në fenë krishtere. Gjithashtu kemi mësuar se Karl Marksi së bashku me Friedrich Engelsin (28 shkurt 1820 - 5 gusht 1895) kanë shkruar "historinë e luftës së klasave" të përmbledhur në progamin e quajtuar "Manifesti i Partisë komuniste" të shkruar në vitin 1847. Në parathënien e librit "Manifesti i Partisë Komuniste" botimi në gjuhën gjermane (1872) Karl Marksi dhe Friedrich Engelsi kanë shkruar: "Lidhja e Komunistëve», është organizata ndërkombëtare e punëtorëve, e cila në kushtet e atëhershme, natyrisht, mund të ishte vetëm një organizatë e fshehtë, në kongresin që u mbajt në nëntor të vitit 1847 në Londër, i ngarkoi të nënshkruarit të përgatisnin për botim një program të hollësishëm teorik e praktik të partisë. Kështu lindi ky «Manifest», dorëshkrimi i të cilit u dërgua në Londër për t'u shtypur pak javë përpara revolucionit të shkurtit. I botuar për herë të parë gjermanisht, «Manifesti» pati në këtë gjuhë të paktën dymbëdhjetë botime 'të ndryshme në Gjermani, në Angli dhe në Amerikë. (…) "Manifesti" është një dokument historik, të cilin ne s'kemi më të drejtë ta ndryshojmë. Ndoshta në një botim të ardhshëm mund t'i shtohet një hyrje, e cila të përfshijë periudhën prej vitit 1847 deri në ditët tona; ky botim i «Manifestit» qe aq i papritur për ne, saqë nuk patëm kohë për një punë të tillë." - Londër, 24 qershor 1872 Karl Marks Fridrih Engels. (Burimi: K. Marks, F. Engels. Vepra të Zgjedhura, Në Dy Vëllime. Tiranë, «8 Nëntori», 1975. Vëllimi I, f. 11-12.
Karl Marksi (Moses Mordecai Marx Levi / 5 Maj 1818 - 14 Mars 1883)


CILI ISHTE KARL MARKSI I VËRTETË (?!) A ISHTE 'MANIFESTI I PARTISË KOMUNISTE' VEPËR ORIGJINALE E TIJ DHE SI U THEMELUAN DY SISTEMET POLITIKE: KOMUNIZMI DHE NAZIZMI NGA NJË QENDËR?!

Nga disa studime të publikuara viteve të fundit, (të cilat nuk i kemi mësuar në lëndën e marksizmit apo të filozofisë), thuhet se "Një degë e Iluminatit bavarez, që në atë kohë njihej si "LIDHJA E TË DREJTËVE" dhe e cila kishte rrjedhur nga grupet sekrete revolucionare më të suskesshme në Francë, "SOCIETE DES QUATRE SAISONS" (Shoqëria e Katër Stinëve), rekrutoi dy anëtarë të rinj, Ҫifutin MOSES MORDECHAI MARX LEVI (alias Karl Marksin) dhe shokun e tij, industrialistin FRIEDRICH ENGELS, të cilët më pas shkruajtën "MANIFESTIN (E PARTISË) KOMUNISTE" për ta. Një pjesë nga manifesti erdhi nga mendja e tyre, por pjesa më e madhe ishte ideologjia e "Lidhjes së të Drejtëve" dhe shoqërive sekrete të tjera franceze, të cilat mbanin një pozitë revolucionare në drejtim të Francës." (Burimi: Jan van Helsing - Shoqëritë sekrete dhe fuqia e tyre botërore", Plejad faqe 145). Në vitin 1847, falë edhe aftësive të veta intelektuale, Marksi arriti të ndryshonte imazhin e lidhjes, e cila në vitin 1847 e ndryshoi emrin në "LIDHJA KOMUNISTE".

Studiuesi Gary Allen në një studim të tij shkruan:

"Në fakt, 'Manifesti (i Partisë) Komuniste' ishte në qarkullim shumë vite më parë se emri i Marksit të bëhej gjerësisht i njohur për të përcaktuar autorësinë e këtij manuali revolucionar. Gjithë ajo çka në të vërtetë bëri Karl Marksi ishte kodifikimi dhe azhornimi i parimeve të planeve revolucionare që ishin hartuar vite më parë nga Adam Weishaupt, themeluesi i Urdhërit të Iluminatit në Bavari". (Po aty, f.145)

***

Meqë Britania dhe Franca ishin dy fuqitë më të mëdha botërore në vitet e fundit të shekullit të XVIII'të, Adam Weishaupt'i (i lindur në qytetin Ingolstadt të Bavarisë, më 6 shkurt 1748, ndërsa vdiç në 18 nëntor 1830) urdhëroi Iluminatin të ndizte luftërat koloniale duke përfshirë, Luftën revolucionare në Amerikë, për të dobësuar Perandorinë Britanike dhe për të organizuar Revolucionin Francez, që do të fillonte në vitin 1789. Ishte viti 1784, kur Adam Weishaupt'i nxori urdhrat e tij për Revolucionin Francez. Shkrimtari gjerman Stefan Zweig (Cvajg), i vendosi ato urdhra në formën e një libri, i cili përmbante gjithë historinë e Iluminatit dhe planet e Weishaupt'it. Një kopje e atij libri iu dërgua Iluminatit në Francë, i kryesuar nga Robespierre, të cilin Weishaupti e kishte deleguar të nxiste Revolucionin Francez…" (Burimi: Myron C.Fagan - Iluminati dhe këshilli i Marrëdhenieve me jashtë, pashtriku.org - 01. 06. 2013) Adam Weishaupt përpara se të vdiste përgatiti një version të rishikuar të komplotit të vjetër të Iluminatit, i cili nën pseudonime të ndryshne duhej të organizonte financimin, drejtimin dhe kontrollin e të gjitha organizatave ndërkombëtare (me ideologji të ndryshme), në mesin e të cilave ishte edhe dega e Iluminatit bavarez, "LIDHJA E TË DREJTËVE", anëtar i së cilës ishte edhe KARL MAKSI.

***

Ndërsa Karl Marksi ishte duke shkruar “Manifestin e Partisë Komuniste” për sistemin e ardhshëm komunist (nën udhëheqjen e një grupi të Iluminatit të financuar nga Rothschildët), profesori Karl Richter i Universitetit të Frankfurtit ishte duke shkruar antitezat (anti'komuniste) nën drejtimin e një grupi tjetër të Iluminatit. Vepra e antitezave filloi me prof.Richter'in dhe pas vdekjes së tij këtë vepër e vazhdoi filozofi gjerman Friedrich Wilhelm Nietzsche (15 tetor 1844 - 25. gusht 1900), i cili themeloi Nietzscheanizmin. (Myron C.Fagan - Iluminati...) Ky Nietzscheanizëm më vonë u zhvillua drejt fashizmit dhe më pas drejt Nazizmit dhe u përdor për të nxitur Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore nga Benito Musolini dhe Adolf Hitleri!

Pra, shihet qartazi se këto dy sisteme në dukje të kundërt (komunizmi dhe Nazizmi) janë ideuar, themeluar dhe financuar nga një qendër - Iluminatët, për të mbajtur njerëzimin në një mosmarrëveshje konstante përmes luftërave të shumta dhe revolucioneve!...


Për më tepër shikoni këtë video:

Karl Marx planned Holocaust for Europe's Racial Trashkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks