SHKRIMI
e diel, 23 shkurt 2020

GJASHTË KOMPANITË AMERIKANE KANË NË PRONËSI 90% TË MEDIAVE NË BOTË!

Pashtriku.org, 12. 10. 2016: Viteve të fundit në opinion shpesh mund të dëgjojmë shprehjen ”mainstream media”, por shumë pak kush di çka janë ato dhe kush janë pronarët e tyre. Sipas definicionit, mediat mainstream janë ato të cilët ndikojnë në një numër të madh njerëzish dhe të cilët janë të aftë të dizajnojnë opinionin publik.

Sa është fuqia e mediave mainstream ndoshta më së mirë e pasqyron deklarata e filozofit të shquar Noam Chomsky, i cili i ka përshkruar në këtë mënyrë:” Korporatat e mëdha mediale, sikurse që janë CBS apo New York Times, plasojnë rrëfimet dhe tezat e tyre në opinion, ndërsa këto rrëfime më vonë i marrin edhe mediat më të vogla, të cilët nuk kanë burime që të merren me hulumtimin e temave në mënyrën e vet. Mediat mainstream më të mëdha nëpërmjet kanaleve të tyre, sikurse që janë agjencionet 'Associated Press' dhe 'Reuters', opinionet e tyre imponojnë mediave tjerë, të cilët me vetëdije apo pavetëdije zgjerojnë ndikimin e tyre”.Mirëpo, ajo që posaçërisht shqetëson është përgjegjia në pyetjen: - - Kush janë pronarët e mediave më të mëdha dhe më të shquara në botë?

Përgjigjja është trishtuese:

- Besoni apo jo, madje 90% të mediave më të mëdha në Amerikë gjenden në pronësi të vetëm gjashtë korporatave.

Kompanitë amerikane:

- General Electric,

- News Corp,

- Disney,

- Viacom,

- Time Warner dhe

- CBS në pronësi të tyre mbajnë 90% të hapësirës mediatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evropën Perëndimore.

Në pronësi të tyre, përveç tjerash gjenden CNN, FOX, ABC, The Guardian, ESPN, NBC, Universal, HBO, MTV, VH1, Telemundo…

Për krahasim, numri i njëjtë i mediave në vitin 1983 gjendeshin në pronësi të 50 kompanive, por tani ai numër është zvogëluar në 6. Kur janë në pyetje njerëzit, mund të thuhet se 15 multimiliarder apo familje komplete kontrollojnë korporatat e lartpërmendura, sikurse edhe mbetjet tjera të mediave të shquara.

Michael Bloombergu, Rupert Murdochu, Donald and Samuel “Si” Newhouse, familja Cox, Jeff Bezos, John Henry, Sheldon Adelson, Joe Mansueto, Mortimer Zuckerman, familja Barbey, Stanley Hubbard, Patrick Soon-Shiong, Carlos Slim Helu, Warren Buffet dhe Viktor Vekselberg janë pronarët e mediave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe në botë, në mënyrën si e ka sqaruar në fillim të artikullit, Noam Chomsky.

***


___________

Referencat (burimet)


Propaganda Terms in the Media and What They Mean - Noam Chomsky


MAINSTREAM MEDIA "LIES, MANIPULATIONS AND PROPAGANDA"!The Big Six Illuminati Mainstream Media Monopolies


Television & Mainstream Media Exposed


*Brainwashing America: Satanic Illuminati Mind Control (2014)-PART 10


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks