SHKRIMI
e diel, 23 shkurt 2020

SHERADIN BERISHA: ҪFARË QEVERIE KEMI?!

Pashtriku.org, 19. 11. 2016: Shpeshherë citohet thënia e famshme e filozofit francez Joseph De Maistre (1753 - 1821) se: "çdo popull e ka atë qeveri që e meriton", mirëpo është edhe një thënie tjetër e një filozofi gjithashtu francez Jean-Jacques Rousseau (1712 - 1778), i cili në një vepër të tij ka shkruar, se: "çdo qeveri e ka atë popull që e krijon".

Joseph De Maistre, kur thotë që "çdo popull e ka qeverinë që e meriton", duket se e bënte përgjegjës popullin për atë qeverisje që e ka, ndërkaq Jean-Jacques Rousseau, kur thotë që "çdo qeveri e ka popullin që e krijon", duket se e bënte qeverinë përgjegjës.

Tani shtrohet pyetja:

- Ne, a e kemi qeverinë që e meritojmë apo qeveria (përmes mediave të kontrolluara) me anë të mashtrimeve, gënjeshtrave, manipulimeve, e intrigimeve, duke u shtirë se po punon për të mirën e popullit, ka krijuar një popull të tillë që është në shërbim të saj?!

Përgjigja ime është:

- Ne kemi një qeveri që nuk e meritojmë, e cila me anë të propagandës e manipulimeve të ndryshme ka krijuar një "popull" të tillë. E për ta ndryshuar këtë qeverisje, duhet të ndryshon një orë e më parë mentaliteti i robit, ndaj lidershipit politik e institucional - të sojit mashtrues, manipulantë e intrigues!

Nëse nuk ndryshon ky mentalitet, kam frikë se po shkojmë drejt një çorrsokaku me shumë rreziqe për të ardhmen tonë si komb!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks