SHKRIMI
e diel, 23 shkurt 2020

JULIAN ASSANGE: CIA KRIJOI SHTETIN ISLAMIK (ISIS)!

Pashtriku.org, 20.02.2017: ("Në Lindjen e Mesme, revolucioni iranian, kryengritja e pranverës arabe, marrëveshjet Egjipt-Izrael, jo vetëm çuan në dinamikën e sotme të fuqive rajonale, por me vendosmëri ndryshuan lidhjen mes naftës, islamit militant dhe botës" - Julian Assange)

***


Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange ka thënë se CIA është përgjegjëse për shtrimin e rrugës së ISIS-it. Organizata ka publikuar gjysmë milioni kabllograme të ish diplomatëve amerikanë që datojnë në vitin 1979.

Në përvjetorin e gjashtë të famëkeqes “Cablegate” nga WikiLeaks, sot Libraria Publike e Diplomacisë Amerikane (PLUSD) është pasuruar edhe me 531, 525 dokumente të reja.

Në një deklaratë Assange, ka thënë se ngjarjet që kanë ndodhur më 1979, filluan një seri eventesh që çuan në themelimin e ISIS-it.

Ai tha: “Nëse ndonjë vit mund te thuhet si ‘viti zero’ i kohës tonë moderne, atëherë 1979 është i tillë”.

Kjo gjë ka çuar në sulmet e 11 shtatorit, pushtimin e Afganistanit e Irakut nga Amerika, dhe krijimin e Shtetit Islamik.

Duke folur për mënyrën se si viti 1979 formoi ngjarjet aktuale globale, Assange tha: “Në Lindjen e Mesme, revolucioni iranian, kryengritja e pranverës arabe, marrëveshjet Egjipt-Izrael, jo vetëm çuan në dinamikën e sotme të fuqive rajonale, por me vendosmëri ndryshuan lidhjen mes naftës, islamit militant dhe botës”.Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange


__________________

Burimet:


WikiLeaks founder says CIA allowed creation of ISIS


'CIA created ISIS', says Julian Assange as Wikileaks releases 500k US cables


'CIA created ISIS', says Julian Assange as Wikileaks releases 500k US cables

http://www.express.co.uk/news/world/737430/CIA-ISIS-Wikileaks-Carter-Cables-III-Julian-Assange


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks