HISTORI
e shtunë, 20 tetor 2018

MEDALJA ARTISTIKE “GHERG KASTRIOTI A SKANDERBEGU - MBRET I SHCIPERISE”, E GDHENDUR NGA SKULPTORI HEINRICH KAUTSCH

Francë, 19 tetor 2018: Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”, gjejmë në faqen n°17, një portret të Gje...

me shumë

LE TEMPS (1939) / MBRETI ZOG, PĂ‹R ARSYE SHĂ‹NDETĂ‹SORE TĂ‹ LEKĂ‹S, ANULLOI VIZITĂ‹N E QYTETIT TĂ‹ BERGENIT DHE FJORDEVE NORVEGJEZE

Francë, 18 Tetor 2018: “Le Temps” ka botuar të mërkurën e 26 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me familjen mbretërore shqiptare, e gjendur asokohe në kryeqytetin norvegjez, Oslo. Mbreti Zog dhe mbretëresha ...

me shumë

DR.ILMI VELIU: NĂ‹NA E SKĂ‹NDERBEUT, VJOSAVA TRIBALDA, ISHTE ARBRORE NGA POLLOGU I ILIRIDES

Shkup, 17 tetor 2018: Me këtë rast i përshëndes shqiptarët po edhe dy ,,shkencëtarët,, tonë të famshëm Mustafa Nano e Olsi Jazexhi të cilët, neve shqiptarëve të ngratë që me ,,hile,, të shumë Nanov...

me shumë

SHERADIN BERISHA: MANIPULIMET E RUZHDI SARAMATIT LIDHUR ME OPERACIONIN "SHIGJETA" NĂ‹ PASHTRIK, MAJ-QERSHOR 1999

Pashtriku.org, 15 tetor 2018: Në shkencën e historisë ngjarjet e luftës nuk mund të ndryshohen as të tjetërsohen, sepse ndryshimi dhe tjetërsimi i tyre i dëmton faktet historike! Pra, rrjedhimisht ngjarjet nuk mund të imagjinohen dhe impr...

me shumë

SHERADIN BERISHA: TË DHËNA BAZIKE PËR FORCAT E UҪK'së TF2 DHE TF3 / DT3 - GOROZHUP, DHE DEMINIMI I ZONËS - GJATË OPERACIONIT "SHIGJETA" NË PASHTRIK (MAJ-QERSHOR 1999)

Pashtriku.org, 14 tetor 2018: (Përgjigjie në disa komente të Ylli dhe Arben Rashkajt në facebook, qershor 2018) Të nderuar Ylli Rashkaj - Arben Rashkaj Ngjarjet historike të luftës mund të kujtohen me emocione nga luftëtarët, por ato ...

me shumë

SHERADIN BERISHA: RELIKET E USHTRISË SERBE NË FRONTIN E GOROZHUPIT, GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA', MAJ - QERSHOR 1999 (Shtojcë: BUNARI I UҪK'së)!

Pashtriku.org, 14 tetor 2018: Për t'i mësuar përmasat e Operacionit "Shigjeta" në Pashtrik (maj - qershor 1999) më së miri është t'i vizitosh vijat e frontit. Në gusht 2017 i vizitova vijat e frontit në Gorozhup. Kjo ësht&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: TĂ‹ DHĂ‹NA BAZIKE PĂ‹R FRONTIN E GOROZHUPIT (DT'3) GJATĂ‹ OPERACIONIT "SHIGJETA" NĂ‹ PASHTRIK (MAJ -QERSHOR 1999)

Pashtriku.org, 13 tetor 2018: (Publikuar më 18 qershor 2018 në facebook) - Një ngjarje historike nuk mund të ndryshohet as të tjetërsohet, sepse ndryshimi dhe tjetërsimi e shkatrrojnë faktin historik! Prandaj, rrjedhimisht historia shkruhet ashtu s...

me shumë

RAMAZAN KICA: BETEJA E PARĂ‹ E SKĂ‹NDERBEUT (1444)

Pashtriku.org, 13 tetor 2018: Ku shtriheshin Dibrat, Mokra, Modrisa, si dhe ku u bë beteja e vitit 1444 e ushtrisë së Skënderbeut kundër ushtrisë osmane, dhe jo vetëm? Libri im mbi betejën e parë të Skënderbeut, botuar në fund ...

me shumë

GJURMĂ‹ HISTORIKE: ZBULOHET FYTYRA AUTENTIKE E SKĂ‹Ă‹NDERBEUT, 1446!

Pashtriku.org, 13 tetor 2018: Shibeniku ruan imazhin e Skënderbeut në skulpturë nga viti 1446, më të vjetrin të zbuluar deri më sot! Koka e Skënderbeut në skulpturë e punuar rreth vitit 1446, ruan tiparet e një burri t...

me shumë

GJURMĂ‹ HISTORIKE: BISEDAT E GJATA DHE SEKRETE TĂ‹ ISMAIL BEJ QEMALIT ME PRINC VIDIN NĂ‹ POTSDAM (SHKURT, 1914)

Francë, 13 Tetor 2018: “Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 4 shkurtit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi takimet e Ismail bej Qemalit me Princ Vidin në Potsdam, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos)...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks