SHKRIMI
e enjte, 20 shtator 2018

SHERADIN BERISHA: DIALOGU PRISHTINË - BEOGRAD PËR 6 PIKAT E BAN KI MOONIT KA NISUR NË QERSHOR 2008! (NGA ARKIVI PASHTRIKUT)

Pashtriku.org, 23 korrik 2017: Dialogu Prishtinë - Beograd për implementimin e gjashtë pikëshit të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, ka nisur qysh në qershor 2008. Më 26 qershor 2008 kam botuar një artikull të shkurtër: "Kah po shkon Kosova?! Prioriteti i shefit të UNMIK-ut: rinisja e dialogut Prishtinë - Beograd!"

***

Në vijim lexoni të plotë këtë shkrim:

"Kah po shkon Kosova?! Prioriteti i shefit të UNMIK-ut: rinisja e dialogut Prishtinë - Beograd!"

Pashtriku.org, 26. 06. 2008: Dje, në një konferencë për media, shefi i administratës së Kombeve të Bashkuara, Lamberto Zannier deklaroi se, brenda 120 ditëve të tranzicionit, UNMIK-u mund të pësojë ndryshime radikale në strukturën e vet, por askush nuk mund ta thotë nga tani, që UNMIK-u do të largohet nga Kosova pas tranzicionit. Ndërkaq, duke u ndërlidhur me kërkesat e lidershipit të Kosovës që pas 120 ditëve UNMIK-u të largohet, Zannier tha se kjo i përket Këshillit të Sigurimit që të vendosë se a do të shkojë apo në çfarë formati do të mbetet UNMIK-u në Kosovë.Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier.


Një prej detyrave prioritare që Lamberto Zannier ka shpërfaqur përpara gazetarëve, është rinisja e dialogut Prishtinë - Beograd. Ai tha se nuk e sheh veten si negociator klasik dhe në rolin e propozuesit të ideve e nismave, por më shumë në rolin e lehtësuesit të këtyre bisedimeve.

Për çfarë dialogu Prishtinë - Beograd e ka fjalën z. Zannier?!

Duket se shefi i UNMIK-ut, do të rinis dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, për gjashtë pikat e diskutueshme, që janë bërë të njohura nga letra e Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki Moon, dërguar para disa ditësh, presidentit të Serbisë Boris Tadiç.

Gjashtë pikat e Moon-it ishin:

1. Policia;

2. Gjykatat;

3. Doganat;

4. Transporti dhe infrastruktura;

5. Vijat kufitare administrative;

6. Trashëgimia serbe.

Edhe pse presidenti Fatmir Sejdiu, këto ditë ka deklaruar se nuk do të ketë bisedime të reja me Serbinë, UNMIK-u thotë, se autoritetet e Prishtinës janë pajtuar që të bisedohet për pikat e Moon-it.

“Po pres zhvillimet në Beograd dhe nëse do të formohet qeveria e re, do të pres derisa ajo të nisë punën dhe do të kërkoj më pas menjëherë që të takohem me të”, ka thënë shefi i UNMIK-ut Zannier.

Zannier, (ashtu siç e ka theksuar edhe Ban Ki Moon, në letrën e tij dërguar Tadiqit), gjatë bisedimeve me Beogradin do të konsultohet edhe me autoritetet kosovare. Në rast se ka përafrime për fushat e bisedimeve, do të përpiqem t’i ulë palët në bisedime, e nëse jo, do të zhvillojë një lloj të ‘diplomacisë fluturuese’ - ka theksuar Lamberto Zannier.


___________________

Lexo këtu origjinalin:

Kah po shkon Kosova?!

Prioriteti i shefit të UNMIK-ut: rinisja e dialogut Prishtinë - Beograd!

http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/qershor-08/moderatori_rinisja_dialogut_prishtine_beograd_26.6.08.htm


______________________


SHERADIN BERISHA: KAH PO SHKON KOSOVA? DUHESH ME QENË IDIOT E I PADINJITETSHËM, PËR TË THËNË SE DO TË JETË ҪDO GJË OK!

http://www.pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=6752


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks