SHKRIMI
e shtunë, 20 tetor 2018

SHERADIN BERISHA: USHTRIA ҪLIRIMTARE E KOSOVËS DHE SABOTIMI I ADEM JASHARIT(BASHKËBISEDIM ME IDRIZ MEHMETIN)

Pashtriku.org, 29 korrik 2017: - Kush është Idriz Mehmeti - Idriz Mehmeti ka lindur me 26.06.1956 në fshatin Krasmirofc të Skënderajt. Shtatë klasët e shkollën fillore i kreu në fshatin Gradicë të Drenasit (ish Gllogovc), ndërsa klasën e tetë në fshatin Qirez të Skënderajt. Edhe shkollën e mesme teknike e kreu në dy shkolla: në Prishtinë dhe në Drenas. Ka studiuar në fakultetin Teknologjik në Mitrovicë, por, për shkak të pengesave, nuk arriti t'i përfundonte studimet. Me mbështetjen e Shoqatës së ish të Burgosurve Politikë të Kosovës, i ka botuar tri libra: "Rrëfimet në vetën e parë", "Si e njoha Adem Jasharin!" dhe "Ata ishin një (Fehmi e Xhevë Lladrovci)". Librin e katërt e ka në përfundim.

Ka qenë i burgosur politik qysh në vitin1 975, bashkë me shumë atdhetarë tjerë me në krye Adem Demaçin, simbolin e qëndresës kombëtare. U dënua me grupin e Adem Rukiqit, më 28 shkurt 1976. Edhe pas daljes nga burgu ka vazhduar aktivitetin politik në rrethana ilegale, deri në fillim të viteve 90'të. E ka njohur Adem Jasharin dhe ka mbajtur kontakte të vazhdueshme me familjen Jashari në Prekaz.

Në fillim të nëntorit 1993, Idrizi i ka shpëtuar arrestimit nga forcat policore serbe, të cilat më pas i bastisën shtëpinë. Në fund të janarit 1994 detyrohet të largohet nga Kosova dhe emigron në Zvicër, ku jeton edhe sot me familjen e tij: me bashkëshorten Florijen, dy djemtë (Albanin e Dardanin), dy gocat (Valbonën e Jehonën), dy mbesat (Adean dhe Doan) dhe me nipat Dion e Detjon.

Nga vjeshta e vitit 1994 deri në fund të majit 1998 mbante pozitën e kryetarit të shoqatës "Drenica" në Zvicër. Gjatë periudhës 1985-86 ishte kryetar i Klubit "Hasan Prishtina" në Bern. Nga vjeshta e vitit 1995 e deri më 5 Mars 1998 ishte edhe anëtar i LDK-së, dega në Zvicër. Me 5 mars 1998, (atë ditë kur nisi lufta në Prekaz), Idrizi jep dorëheqje me shkrim nga LDK-ja. I shkruan letër edhe Kryeministrit në ekzil, Bujar Bukoshit. Në qershor 1998 Idrizi kthehet në Kosovë dhe i bashkohet radhëve të UҪK-së. Gjatë ofensivës së verës 1998 merr pjesë në luftime të zhvilluar në zonën e Drenicës. Në nëntor 1998 kthehet në Zvicër dhe vazhdon aktivitetet në ndihmë të UÇK-së. Me shpalljen e Mobilizimit të Përgjithshëm nga SHP i UÇK-së (më 31 mars 1999), Idriz Mehmeti në fillim të prillit (1999) sërish i bashkohet radhëve të UÇK-së, në zonën e veriut në Shqipëri, ku komandant i kësaj zone kufitare ishte Xheladin Gashi-Plaku. Baci Idriz, u emrua zv.komandant për tri qendra stërvitore në Vlahnë, Cahan dhe Helshan dhe këtë detyrë e kreu deri në mesin e muajit maj 1999…

Duke pasur parasysh këtë aktivitet, me veprimtarin Idriz Mehmeti zhvillova këtë bashkëbisedim.

____________________

Lexoni librin në formatin PDF:

USHTRIA ҪLIRIMTARE E KOSOVËS DHE SABOTIMI I ADEM JASHARIT

(Bashkëbisedim me Idriz Mehmetin)

http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/UCK%20dhe%20Adem%20Jashari.pdf

Bashkëbisedoi-kryeredaktori i pashtriku.org, Sheradin Berishakthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks