SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

SHERADIN BERISHA: ISA MUSTAFA, KOMUNISTI I FUNDIT I ISH'JUGOSLLAVISË QË MBIJETOI NË POLITIKËN SHQIPTARE TË KOSOVËS!

Pashtriku.org, 2 dhjetor 2017: (Historia politike e kryetarit të LDK'së, Isa Mustafa - në periudhën komuniste 1980 - 1990) - Në ish'Jugosllavi (1945 - 1990), parimet themelore të LKJ'së, janë ndërtuar mbi bazën e 'fryteve të revolucionit të UNҪJ'së, të vëllazërim - bashkimit, e të besnikërisë ndaj Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë vetëqeverisëse të Titos". Mbi këtë bazë është ndërtuar i gjithë sistemi politikë i atij regjimi edhe në Kosovë. Madje mbi këtë frymë u krijua edhe një klasë politike shqiptare, nën tutelën e së cilës u profilizua edhe një "elitë intelektuale" shqiptare, e cila fillimisht kishte kaluar nëpër "sita" të regjimit, për të parë besnikërinë dhe lojalitetin e tyre ndaj doktrinës komuniste-titiste. Intelektualët "elitarë" si anëtarë të devotshëm të LKJ’së, bartnin edhe pozita politike'pushtetore në institucionet e regjimit. Dhe, njëri nga "elitarët" e partisë dhe të regjimit komunist - nga gjysma e dytë e viteve 70'të, ishte padyshim edhe Petagogu i Ri i Universitetit të Kosovës në Prishtinë (1974) Isa Mustafa, aktualisht Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës.

(***)

Në vazhdim lexoni rrugëtimin politik të Isa Mustafës gjatë viteve të regjimit komunist të Tito - Millosheviqit (1980 - 1990), bazuar në dokumentet arkivore të kohës:

__________

SHERADIN BERISHA: KARIERA POLITIKE E KRYETARIT TË LDK'së, ISA MUSTAFA - GJATË REGJIMIT KOMUNIST (1980 - 1990)

/Pjesa e parë/

http://www.pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3402

***

Pjesa e dytë

http://www.pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3403

***

Pjesa e tretë

http://www.pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3404

***

Pjesa e katërt

http://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3408

***

Pjesa e pestë

http://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3433kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks