SHKRIMI
e premte, 26 prill 2019

BESIM CENGU: VETËM KUR SHKRUHET HISTORIA, NUK HARROHET

Pashtriku.org, 26 mars 2018: (…Fragment nga libri “Përmasat e mbijetesës).

Fati është një nga bashkëudhëtarët e njerëzve. Si një nga njerëzit, pjesë e kësaj shoqërie, edhe unë pata fatin, që në motin më të lig të kombit tonë, të jem gazetar, që bashkë me kolegët e mi, të ndjek gjithë ngjarjet që ndodhën në Kosovë, por edhe kudo, ku u diskutua problemi i madh shqiptar. Mjerisht, kufinjtë e Shqipërisë janë rrudhur nëpër mugëtirën e shekujve, e kjo gjë nuk ka ndodhur kot. Janë plot arsye, që argumentojnë këtë fat të keq.


Pozita tejet e favorshme gjeografike ku jetojnë shqiptarët, është argumenti i parë dhe më kryesori. Ndodhemi mu në gjirin e Evropës, nga ku "mund të shikohet gjithë bota", siç qe shprehur një udhëheqës sovjetik kur vizitoi Shqipërinë në vitet 60-të, ndërsa presidenti Bill Klinton, në fjalimin e datës 24 Mars 1999, pikërisht atë ditë kur u dha urdhri për sulmin mbi Jugosllavinë, theksoi që në fillim se "Kosova, është një vend i vogël, por ajo ndodhet në një pikë kyqe të rëndësishme ndërmjet Evropës, Azisë dhe Lindjes së Mesme, në pikëtakimin e fesë islame me të dyja degët e krishtërimit: Perëndimor e Ortodoks". Nuk ka se si të shpjegohet rëndësia që kishte kjo luftë kundër luftës, më qartë e më mirë, se nga këto që tha presidenti amerikan.Me këtë luftë, bota e civilizuar vendosi gurin e parë në themelin e rendit të ri botëror mu në Kosovë, pikërisht në zemrën e gjithë territoreve shqiptare, që fatkeqësisht janë të coptuar në pesë shtete. Realisht, dimensionet e kësaj lufte morën përmasa krejt të reja. Ajo nuk ishte thjesht një luftë kundër një diktature donkishoteske e izoluar në Gadishullin Ballkanik, por ishte një luftë vizionare me vlera gjithëbotërore. Kjo luftë ka synimin e qartë për të prishur klishetë e vjetra etatiste të ndërtuara pas Luftës së Dytë Botërore dhe të ndërtojë raporte e vlera të reja humane krejt tjera në përputhje me zhvillimin global të shoqërisë njerëzore.

Lufta kundër luftës në Kosovë, u bë për të ndërtuar raporte të tjera njerëzore në mbrojtje të civilizimit e përparimit të njerëzimit. Pikërisht për këtë, Kosova do të mbetet në histori si trualli ku filluan të ndërtohen konceptet e reja të një mentaliteti të ri, ku secili komb të mos e ndjej veten inferior kundrejt një kombi tjetër, ku kudo të triumfojnë marrëdhëniet zhvilluese, e jo urrejtjet antihumane e nacionalizmat meskin të botës së vjetër.

Lufta kundër luftës në Irak, në këtë kontekst, është akt vazhdues i suksesshmën i botës së qytetëruar për ndërtimin e këtij rendi të ri, i cili në të njëjtën kohë është edhe domosdo e shekullit të XXI.Në fundin e konfliktit të pranverës së vitit 1999 në Kosovë, më 10 Qershor, një ditë pas nënshkrimit të kapitullimit të ushtrisë jugosllave në Kumanovë, Presidenti Bill Klinton, tha se: "...Ne luftën e bëmë për tre qëllime: T'i krijojmë mundësi popullit kosovar, viktimave të mizorive më të mbrapshta në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore, për t'u kthyer në shtëpitë e tyre në siguri e vetqeverisje; t'u kërkonin forcave serbe, përgjegjëse për këto mizori, të largoheshin nga Kosova; si dhe të dislokonin një forcë ndërkombëtare të sigurisë, me NATO-n në qendër, për t'i mbrojtur të gjithë njerëzit e asaj treve të trazuar - si serbët edhe shqiptarët".


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks