SHKRIMI
e mërkurë, 19 qershor 2019

LE FIGARO (1880): DEKLARATA E LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT PËR ULQININ DREJTUAR PËRFAQËSUESVE EVROPIANË QË JETONIN NË SHKODËR

Francë, 22 Maj 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 22 nëntorit 1880, në faqen n°2, deklaratën e Lidhjes shqiptare të Prizrenit në lidhje me qytetin e Ulqinit, drejtuar asokohe përfaqësuesve evropianë që jetonin në Shkodër.

Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë për lexuesin shqiptar, detaje mbi kërkesat e udhëheqësve shqiptarë ndaj trupave diplomatike evropiane:

Këtë herë është e qartë dhe kategorike. Ulqini vendosi të mos dëgjojë Kongresin, Malazezët, Turqit dhe të tjerët. Lidhja Shqiptare sapo ka dërguar deklaratën e mëposhtme përfaqësuesve evropianë që jetojnë në Shkodër.

“Komisioni i Lidhjes në Ulqin :

Sapo kemi mësuar se qeveria e vilajetit të Shkodrës ka vendosur të dorëzojë me forcë territorin tonë Malit të Zi dhe për këtë qëllim disa batalione ushtarake duhet të dërgohen në Ulqin.

Ne, banorët e këtij qyteti, çështje të Madhërisë së Tij Sulltanit, kemi vendosur të gjithë, pa dallim feje, në rast se verifikohet ky version, të rezistojmë dhe të kundërshtojmë, me armët në duar, pushtimin e territorit tonë nga çdo forcë e armatosur, muslimane apo tjetër, dhe ne hedhim poshtë çdo përgjegjësi për ngjarjet fatale që mund të ndodhin mbi të ashtëquajturën qeveri të vilajetit të Shkodrës.

Ky vendim është dërguar nga ne në të gjitha pikat e këtij vendi; ne e sjellim atë gjithashtu në vëmendjen tuaj.”


Nga Aurenc Bebja, Francë - (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania).Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks