SHKRIMI
e mërkurë, 19 qershor 2019

SHERADIN BERISHA: RELIKET E USHTRISË SERBE NË FRONTIN E GOROZHUPIT, GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA', MAJ - QERSHOR 1999 (Shtojcë: BUNARI I UҪK'së)!

Pashtriku.org, 14 tetor 2018: Për t'i mësuar përmasat e Operacionit "Shigjeta" në Pashtrik (maj - qershor 1999) më së miri është t'i vizitosh vijat e frontit. Në gusht 2017 i vizitova vijat e frontit në Gorozhup. Kjo është uniforma e ushtrisë serbe, që e kam gjetur në pjesën malore të Gorozhupit (rrëzë Pashtrikut). Në këtë pjesë të frontit të Gorozhupit (të DT-3), gjatë Operacionit "Shigjeta" (maj - qershor 1999), kundër forcave serbe kanë luftuar forcat e TF-2, në krye me eprorin e UҪK-së, Fazli Berisha.

Në këtë zonë të Gorozhupit kanë operuar:

1. Njësia Speciale Diverzante - Vëzhguese në krye me komandantin Safet Peci,

2. Kompania e tretë me komandantin Enver Glloboderi, dhe

3. Kompania e katërt me komandantin Nexhat Kelmendi (*).

-----------------------

(*) Kompania e Katërt, me komandant Nexhat Kelmendi, më 1 qershor 1999 ka ardhur nga DT-2, që komandohej nga eprori Bilall Syla. Në DT-2 kjo kompani ishte kompania e dytë në Batalionin e Dytë, me komandant Dritan Durmishaj.____________

Shtojcë:

BUNARI I UCK'se NE GOROZHUP!

Në vijën e frontit në Gorozhup (Pashtrik), bunari ku kanë pirë ujë ushtarët e UҪK-së (kompanitë e TF-2) gjatë luftës, (maj - qershor 1999)._______________

SHERADIN BERISHA: TË DHËNA BAZIKE PËR FORCAT E UҪK'së TF2 DHE TF3 / DT3 - GOROZHUP, DHE DEMINIMI I ZONËS - GJATË OPERACIONIT "SHIGJETA" NË PASHTRIK (MAJ -QERSHOR 1999)

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8086

***

SHERADIN BERISHA: TË DHËNA BAZIKE PËR FRONTIN E GOROZHUPIT (DT'3) GJATË OPERACIONIT "SHIGJETA" NË PASHTRIK (MAJ -QERSHOR 1999)

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8083

***

SHERADIN BERISHA: RELIKET E USHTRISË SERBE NË FRONTIN E GOROZHUPIT, GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA', MAJ - QERSHOR 1999 (Shtojcë: BUNARI I UҪK'së)!

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8085


***

Në 18 vjetorin e Operacionit "Shigjeta"/

SHERADIN BERISHA: OPERACIONI 'SHIGJETA' I TEJKALON PËRMASAT E "BRIGADËS 128"! (FOTO)

http://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=6557


***

SHERADIN BERISHA: MANIPULIMET E RUZHDI SARAMATIT LIDHUR ME OPERACIONIN "SHIGJETA" NË PASHTRIK, MAJ - QERSHOR 1999

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8087


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks