SHKRIMI
e diel, 05 korrik 2020

NJË DOKUMENT BRITANIK QË SHPALOS KRIMET SERBE NË SHQIPËRI, NË VITIN 1913!

Pashtriku, 9 shkurt 2019: Më 31 janr 2019, Daut Dauti ka publikuar një dokument në profilin e tij në Facebook, ku dëshmohet për krimet serbe që janë kryer gjatë dy muajve (gusht - shtator 1913) në Shqipëri. Dokumenti sqaron se brenda kësaj periudhe u vranë 742 shqiptarë, burra, gra, fëmijë, u plaçkitën mijëra bagëti si dhe u dogjën qindra shtëpi e objekte tjera.

Në vazhdim lexoni postimin e plotë të Daut Dautit.

***

"Mos t'i harrojmë do sene!

Ky është një dokument i përpiluar nga britanikët dhe tregon për:

Krimet Serbe në Shqipëri gjatë muajit gusht dhe shtator 1913

Objektet e djegura:

123 fshatra që përbëjnë 6 344 shtëpi;

110 mullinjë;

106 dyqane;

50 xhami;

18 Teqe.

Njerëz të vrarë me armë zjarri ose të djegur për së gjalli:

742 burra, gra dhe fëmijë.

Bagëtia e plaçkitur:

79 227 dhi e dele;

4 584 lopë dhe buaj;

1 552 kuaj.

10 290 740 kg misër.

Pra, këto krime janë bërë vetëm brenda dy muajve dhe pas përfundimit të luftërave ballkanike kur Serbia ishte urdhëruar që ta lëshonte territorin e okupuar të Shqipërisë. Megjithatë, Serbia nuk i dëgjonte urdhërat ndërkombëtare dhe vazhdone me masakra, plaçkitje, vjedhje dhe krime tjera ndaj shqiptarëve edhepse lufta kishte përfunduar."

Lexoni faksimilin:kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks