SHKRIMI
e mërkurë, 30 shtator 2020

JAHIR BEJTA: KUVENDI I PARADOKSEVE!

Prishtinë, 29 maj 2019: Shteti yne, me sakt lideshipi yne, per 20 vite nuk u mor me gjenocidin serb te luftes se fundit ne Kosove, 1998-99. Per 11 vite, Kuvendi yne nuk e ndihmoi ne asnje variant shtrirjen e shoqates „Ngritja e Zerit“, shoqate e cila merret me demet e luftes se fundit ne Kosove. Madje per kaq vite ky Kuvend ka penguar edhe shtrirjen e shoqates neper komuna. Akoma me keq, ky Kuvend, me vite interferoj tek gjyqesori vendor qe te refuzohen te gjitha padite per kompensim demi. Ne kete menyre, gjyqsori vendor duke filluar nga gjykatat themlore,Gjykata e Apelit, Gjykata Supreme, madje madje edhe Gjykata Kushtetuese e Kosoves, nuk beri vetem shkelje te te drejtave njerezore duke refuzuar padite nga pala shqiptare, por i mundesoi shtetit Serb qe mos te bankrotoi financiarisht.Ky Kuvend, qe 4 vite u imponoi deputeteve votimin e ligjit ogurzi per clirimtaret, Ligjit per Dhomat e Specializuara si ligj: nje etnik, diskriminues, racist kunderkushtetues dhe kunder Konventes. Ky vendim interferoi ne censurimin e shoqates sone, qe u vu re nga llogo e Peticionit per ndryshimin e ligjit diskriminues, duke larguar 800 flete peticione te dala nga “Ngrita e Zerit”, edhe pse Ngritja ishte njera nga inicueset kryesore te peticionit. Kjo solli edhe ndryshimin e tekstit te peticionit dhe plotesimin e Ligjit per Gjykaten Speciale ne shfuqizim te Ligjit. Ky ndryshim ndikoj qe te mos kalon peticioni ne Kuvend, pasi kemi te bejme me marredhenie kontraktuale me faktorin ndekombetar.

I njejti lidership, duke pare gabimet e pafalshme qe ka bere lidhur me votimin e Gjykates Speciale, ka inicuar formimin e nje Tribunali Nderkombetar për Krimet e Serbisë në Kosovë, iniciative kjo qe veshtire se do te kaloj ne rezoluten e KS te OKB-se me ane te 5 votave te anëtareve te perhershem, ku bejene pjese Rusia dhe Kina.

Te nderuar miq, me poshte keni VIDEO nga Kryesia e Shoqatave te dala nga lufta, perfshirë edhe „Ngritjen e Zerit“. Ne kete video gjeni prononcimin e kryetarit te shoqates, z.Jahir Bejta, i cili ne prag te votimit te Gjykates Speciale, ju propozon clirimtarve qe ta prolongojne pergjigjen Prokurorit te Specializuar ne Holande perkohesisht, derisa te amandamantohet ligji diskriminues, presion ky qe do ta detyronte faktorin nderkombtar ta jep pelqimin per amandamentimin e Ligjit.


_______________

Jahir Bejta Drejtor i Shoqates "Ngritja e Zerit"

Sekuenc e shkeputur nga debati i OVL-së së UÇK-së 2019

https://www.youtube.com/watch?v=aD1K5moqzy0


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks