SHKRIMI
e hënë, 28 maj 2018

NJË PORTRET I GRUAS SË HEKURT - MUSINE KOKALARI

Pashtriku.org, 25. 05. 2016: Intelektuale dhe atdhetare e shquar shqiptare. Ka lindur në Adale të Turqisë. Në vitin 1921 familja e saj u kthye në Shqipëri. Fillimisht u vendosën në Gjirokastër dhe atje Musinja kreu shkollën fillore. Në vitin 1930 familja Kokalari do të vendosej në Tiranë dhe atje ajo e kreu shkollën e mesme (1937), ndërsa studimet universitare i mbaroj në Romë (1941).


 

Ka shkruar 3 libra:

1. Seç më thotë nëna plakë (1939);

2. Reth vatrës (1944);

3. Sa u tund jeta (1945).

Për shkak të bindjeve socialdemokrate - pushteti komunist - familjen Kokalari e trajtonte si 'armike të popullit'.

Më 12.11.1944 regjimi komunist i pushkaton pa gjyq dy vëllezërit e saj, Muntaz e Vesim Kokalari!

Katër ditë më vonë (më 16 nëntor) arrestohet edhe Musinja, e cila mbahet 17 ditë në burg.

Në fund të vitit 1945 ajo themelon grupin e parë opozitar: "Bashkimi Demokratik Shqiptar".

Më 23 janar 1946 arrestohet për herë të dytë dhe gjyqi 'në emër të popullit' e denon me 20 vjet burg.Musine Kokalari (10. 02. 1917 - 13. 08. 1983)


Në gjyq Musinja zëshëm deklaron:

"Fakti që mendoj ndryshe nga ju s'do të thotë që e dua vendin tim më pak se ju"!

Ajo i ka mbajtur 16 vjet burg të rëndë dhe pastaj u internua në Rrëshen, ku për 22 vjet rresht punoi në bujqësi dhe ndërtimtari si punëtore llaçi!

Në vitin 1981, e dërmuar nga vuajtjet dhe punët e rënda u sëmurë nga kanceri, dhe më 13 gusht 1983 u shua nga jeta në dhomën e saj të internimit në Rrëshen!

Qoftë i paharruar kujtimi për Musine Kokalarin!


/ Editori i pashtriku.org, Sheradin Berisha /

kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks