SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

SAIME ISUFI: PO I KTHEHET KOSOVËS ADEM DEMAÇI

Pashtriku, 26 shkurt 2021:

 


 


 


Po i kthehet Kosovës Adem Demaçi

Saime Isufi


Lajmi me shpejtësi gjithkund mori dhenë

Prite Kosovë, heroin, bacën Adem!

Dimrit plot acar, vendin ia ka zënë dielli

Tërë Kosova në festë pret sot bac Ademin.
Kosovës, bac Adem, ti ia shëron sot plagët,

Kosovën bac Adem e kanë mbërthyer gjarpinjtë e gjakut.

Atyre gjarpinjve që të mbështollën dikur,

Ne po ua thyejmë kokën

Ti na ke dëgjuar zërin që ngritëm në gjithë botën.
Ata të vodhën, të rrëmbyen me natë,

Se populli s’ishte si sot zgjuar, por bënte gjumë të rëndë.

Sot ti e gjen zgjuar, e gjen dhe në festë

Me plagë të reja në trup, ka dalur të të presë.
Veç mos u trishto Bac nga gjaku

Që do të shohësh rrugëve

Se ato ka shkaktuar baroti i plumbave.
Ata plumba automatiku që Kosovën s’e tundën

Bozhureve të saj petalet ia shkundën.

Kur bozhuret filluan t’i hapnin petalet

U kositën nga plumbat, u shuan nga rafalet.
Dhe Kosova i mori, i futi në gji

Të gjithë ata që ranë për liri.

Ajo i futi në gji dëshmorët e lirisë

Kurse sot Kosova te ti është nisë
Të çmallet e përmalluar me ty pas tri deceniesh

Ta nderojë heroin e saj, simbolin e qëndresës.
Kosova erë plumbash, Kosova erë barot

Kosova krahëhapur në gji po të pret sot

Po të kthehet biri prap pas tri deceniesh

Prite Kosovë, prite, simbolin e qëndresës!


Saime Isufi, 18.02.1990kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks